"Narodna skupština kao bedem Republike Srpske - pokrenuće zakon o imunitetu i na taj način, zaštititi sve institucije, koje u praksi sprovode usvojene odluke u Parlamentu RS", rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić u emisiji Telering.
Stevandić je objašnjavajući ovo naveo: “Nikada više se neće moći voditi montirani sudski procesi protiv zvaničnika – kao što se, trenutno sudi predsjedniku Republike Srpske za to što je radeći svoj posao izvršavao odluke Narodne skupštine.”
Milorad Dodik se tereti da je počinio Krivično djelo “Neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH”.
Podsjetio je da je Zakon o imunitetu prethodno ukinuo Pady Ashdown, ali, dodaje, “nije napisao da ga RS ne može ponovo donijeti”.
“Јa sam završio prijedlog. Da napravimo zakon o imunitetu i da oni koji provode odluke budu zaštićeni. Da imaju imunitet kao i mi poslanici. Pitam da li je normalno da ja i svi poslanici imamo imunitet, a predsjednik RS i direktor Službenog glasnika nemaju. Mi ćemo sada pripremiti zakon o imunitetu i izglasati ga u NSRS. I imaće imunitet i oni koji sprovode odluke. I tako će biti zaštićeni svi, a i predsjednik Milorad Dodik, jer može biti još procesa protiv njega. To smo ranije propustili i to nam je sada “rupa””, rekao je Stevandić.
Podsjetimo, Dodik je optužen da je kao predsjednik RS-a donio 7. jula donio Ukaz o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona objavljivanju zakona i drugih propisa RS. Izmjene zakona je izglasala Narodna skupština RS, u kojoj većinu ima Dodikova stranka Savez nezavisnih socijaldemokrata, na sjednici 21. juna 2023. godine. Prema tim izmjenama, odluke visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta neće se objavljivati u Službenom glasniku RS i primjenjivati u ovom entitetu. Dodik je optužen i da je 7. jula donio još jedan Ukaz, o proglašenju Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koji je Narodna skupština RS usvojila 26. juna 2023. godine. Visoki predstavnik Christian Schmidt je 1. jula 2023. poništio taj zakon koji se odnosi na Ustavni sud BiH, kao i izmjene zakona kojim se regulira rad Službenog glasnika RS. Tada je, koristeći Bonske ovlasti, nametnuo i izmjene Krivičnog zakona BiH kojim je neprovođenje odluka visokog predstavnika krivično djelo, a kazna može iznositi do pet godina zatvora, te zabranu vršenja bilo koje dužnosti u bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz budžeta.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!