Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić uputio je otvoreno pismo ambasadama zemalja Kvinte, predstavnika NATO-a i kancelarije Delegacije EU u BiH, povodom njihovog oglašavanja na Zaključke Narodne skupštine Republike Srpske, donesene na Šesnaestoj posebnoj sjednici Narodne skupštine.
“Kao predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske, najvažnijeg zakonodavnog organa u Republici, koji ima obavezu da štiti Republiku Srpsku, donosi zakone, zaključke ili stavove, a u cilju istinitog informisanja javnosti i sprečavanja eskalacije negativnih događaja, upućujem javni odgovor na oglašavanje ambasada zemalja Kvinte, predstavnika NATO-a i kancelarije Delegacije EU u BiH”, navodi na početku pisma Stevandić.
Dalje Stevandić primjećuje i zamjera “određeni ton i formulacije u zajedničkom saopćenju”.
“Poštovane ekselencije, Izražavam zahvalnost na Vašem saopštenju i na kontinuiranoj pažnji koju posvećujete Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Ipak, moram primijetiti određeni ton i formulacije u vašem obraćanju koji su, uz dužno poštovanje, pomalo neuobičajeni za diplomatski diskurs. Naime, interpretacija zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske kao „ozbiljne prijetnje ustavnom poretku“ objektivno je pretjerana, kao što su to i medijsko-propagandni spinovi o secesiji koji su prethodili sjednici, s obzirom na to da se Zaključci temelje na očuvanju pravnog poretka BiH, dostojanstva i legitimnog prava na demokratsko izražavanje. Smatram da je ovaj aspekt važno staviti u širi kontekst. Termin koji dominira vašim saopštenjem – „pokoravanje“ – otvara niz pitanja. Nije li upravo sloboda izražavanja, koja je temelj demokratskih principa, jedan od stubova vrijednosti koje svi dijelimo? Naravno, jasno je da konvencije o „pokoravanju“ nisu dio modernog političkog rječnika, osim u kontekstu totalitarnih sistema koje, nadam se, svi kolektivno osuđujemo. Dopuštam mogućnost da je Vaš stav dobronamjeran, ali dozvolite mi da izrazim zabrinutost da insistiranje na „primatu“ i „pokoravanju“ može biti interpretirano kao pokušaj sužavanja prostora za legitimnu raspravu“.
SAD, V. Britanija i EU o zaključcima NSRS: Ozbiljna prijetnja ustavnom poretku!
“Posljedice zbog odbijanja pokoravanja”
U nastavku, Stevandić navodi da su on i njegova porodica i “mnogi građani RS bili suočeni sa posljedicama i zločinima upravo zbog odbijanja pokoravanja”.
“Istorijski gledano, moja porodica i mnogi građani Republike Srpske najvećim djelom pripadnici srpskog naroda su bili suočeni sa strašnim posljedicama i zločinima upravo zbog odbijanja pokoravanja. Naši preci su platili visoku cijenu u borbi za dostojanstvo i slobodu, i taj duh nepokornosti duboko je ukorijenjen u naš identitet. Iako lično težim pragmatičnim rješenjima i kompromisima, dostojanstvo je vrijednost koju ne mogu, niti želim žrtvovati, čak ni u ime trenutne koristi. Moj djed je odveden u Koncentracioni logor Mauthauzen zbog toga, zajedno sa stotinama hiljada Srba antifašista.
Vaše saopštenje odražava ozbiljan ton i odlučnost, što je razumljivo s obzirom na izazove s kojima se BiH suočava. Međutim, takav pristup, koji uključuje implicitnu prijetnju političkim blokadama i antidejtonskim kvalifikacijama, može biti kontraproduktivan. Zar nije uloga diplomatije da izgrađuje mostove i stvara prostor za dijalog, umjesto da dodatno polarizuje društvo koje već nosi težak teret istorijskih podjela?“.
Za kraj pisma Stevandić naglašava spremnost na saradnju i konstruktivan dijalog.
“Na kraju, dozvolite mi da naglasim spremnost na saradnju i konstruktivan dijalog. Zajednički ciljevi – mir, stabilnost i evropska budućnost Bosne i Hercegovine – zahtijevaju uzajamno poštovanje i razumijevanje. Nadam se da ćete moj ton prepoznati kao izraz želje za produktivnijom i manje konfrontirajućom komunikacijom. Bez želje da držim predavanje molim Vas da razumijete da zemlje koje nemaju zajedničke vrijednosti rijetko opstanu. Iskreno mislim da se vaša agresivna podrška izgradnji bošnjačkog identiteta koji iskorištava evroatlantske integracije suprostavljajući ih pravima Republike Srpske, ne može nastaviti graditi negirajući srpski jer to dovodi do konfrontacije a ne zajedništva. Naravno da razumijem i geopolitičku konfrontaciju i pokušaj da se nama Srbima iz Srpske nacrta ruska zastava kako bi oni koji su protiv nje dobili alibi za kršenje ustava na našu štetu i društvenu destrukciju, iako mi objektivno ne mrzeći zastavu BiH, najradije i uglavnom koristimo svoju, kojoj smo vijekovima odani. To je zapravo naš stav i pravo da ostanemo neutralni i nezavisni zadržavajući svoja ustavna i opšta prava ne ugrožavajući bilo koji narod ili građanina ali i čuvajući mir u BiH“, navodi Stevandić u pismu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!