U cilju promocije deficitarnih zanimanja, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo potpisalo je ugovor za dodjelu stipendija za 335 učenika. Vrijednost stipendije je 1.300 KM. Ovo je već treća godina otkada se dodjeljuju stipendije za sva tri razreda trećeg stepena srednjoškolskog obrazovanja.
Ajla Huseinović, učenica drugog razreda Srednje škole “Nedžad Ibrišimović” iz Ilijaša, odlučila se za rad na CNC mašinama. U jednoj kompaniji već pohađa praksu, a uporedo se školuje. Dodaje, da su stipendije odličan vid motivacije:
“Mi na CNC mašinama imamo programe po kojima radimo razne oblike materijala, vršimo obradu materijala i rezanje materijala. Stipendija nam je podrška da još više učimo, da imamo bolje rezultate.”
Od ove godine, stipendiju dobija i Anel Žiko, koji je upisao prvi razred Željezničkog školskog centra:
“Odlučio sam se za smjer elektroničar telekomunikacija. Većinom su svi željeli viši smjer, višu školu, gimnaziju, ekonomsku. Ja sam bio realan. Zadovoljan sam sa ovim smjerom, jer više volim programiranje. Kasnije planiram da upišem IT akademiju ili nešto slično.”
Direktorica Srednje škole metalskih zanimanja, Irma Behlulović, ističe odlična iskustva otkada se počelo sa ovakvim vidom stimulacije učenika. Kaže da se većina učenika zaposli odmah po završteku škole:
“Moji učenici su već u privredi, na praksi, u kompanijama, iskustva su veoma pozitivna. U privredi prepoznaju taj kvalitet. Moram priznati da sam veoma sretna da je sve veći interes kompanija na tržištu za profilima koje školujemo. Nadam se da će tako ostati. Većina njih se zaposli u kompanijama.”
Ministrica odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo, Naida Hota – Muminović ističe da je bilo neophodno sa direktorima škola i poslodavcima detektovati listu deficitarnih zanimanja:
“Riječ je o finim zanatima, koji su potrebni jednoj industriji, jednoj ekonomiji, od zanata elektro-struke, operatera na cnc mašinama, keramičara, kuhara i mnogih drugih poslova za kojima vape poslodavci. Ovo je na neki način input učenicima da kod odabira srednje škole biraju pametno, da biraju zanimanja gdje će moći brzo i jednostavno naći posao.”
U praksi se pokazalo, kaže ministrica, da se povećava broj učenika koji su ostvarili bolji prosjek, a koji upisuju pomenute smjerove. U tom pravcu, povećavaće se i upisne kvote na pomenutim deficitarnim zanimanjima:
“U obrazovanju se ništa ne može mijenjati brzo, mi tu imamo ustaljene prakse i kvote koje su odranije naslijeđene, ali mi lagano povećavamo i mijenjamo ono što se nekad podrazumijevalo da se ravnomjereno napravi distribucija na sva zanimanja, to već više nije trend u svijetu i mi ćemo to morati promijeniti”, kaže ministrica Hota – Muminović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!