Studenti nezadovoljni odlukom o školarinama, ministrica odgovara: Niko nije kriv, to je proceduralna greška

N1

U "Novom danu" debata predstavnika studenata Univerziteta u Sarajevu i resornog ministarstva. O upisima, školarinama na Univerzitet u Sarajevu, zakonu o studentskom standardu, uslovima u domovima govorili su Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS) i Adna Mesihović, ministrica nauke, visokog obrazovanja i mladih KS.

Nezadovoljstvo studenata Univerzitea u Sarajevu, čini se, raste iz mjeseca u mjesec. Ono što tome posebno doprinosi jeste pravna nesigurnost koju, kako kaže predsjednik SPUS-a Imran Pašalić, stvaraju Ministarstvo nauke, visokog obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo, ali i Vlada KS.

Posljednje izmjene koje su izazvale nezadovoljstvo kod studenata su školarine. Naime, SPUS je koncem septrembra ove godine uputio zahtjev Skupštini Kantona Sarajevo za hitnu smjenu ministrice za nauku, visoko obrazovanje i mlade Adne Mesihović

Razlog za ovakav zahtjev leži u, kako su tada naveli, samostalnoj i nezakonitoj odluci ministrice da stavi van snage odredbu Zakona o visokom obrazovanju i Statuta Univerziteta u Sarajevu, kojom se studentima garantira prelazak sa samofinansirajućeg na budžetsko finansirano mjesto.

“Međutim, evo sada imamo ponovne izmjene i dopune Zakona. Znači, mimo ove hitne procedure gdje će se mijenjati samo jedan član Zakona koji se odnosi na školarine, imamo jednu interesurnu grupu koja će raditi na dva zakona – Zakonu o visokom obrazovanju i Zakonu o naučno-istraživačkoj djelatnosti”, kaže Pašalić, ističući da studenti nisu uključeni u taj proces.

N1

Dodaje da studenti uopće ne znaju šta će se mijenjati u Zakonu, a nezadovoljstvo je sada veće zbog ranijih loših iskustava.

“Do sada smo imali loša iskustva, a bili smo uključeni u rad na izmjenjama i dopunama i kreiranju novih zakona. Sada nismo čak ni uključeni, pa imamo dodatne bojazni šta bi se moglo mijenjati u tom Zakonu i u kom pravcu. Pazite, već sada imamo s nekih fakulteta određene želje da se povećaju školarine, što je dodatni apsurd u trenutku kada, recimo, na Univerzitetu u Podgorici nema više studenta koji su samofinansirajući ili Univerziteta u Tuzli koji je u BiH nema takvih studenta. Mi smo radili tada kada je bila resorna ministrica, čini mi se Aleksandra Nikolić, izračunali smo da je potrebno 15,5 miliona da svi studenti koji se školuju na Universtijetu u Sarajevu budu oslobođeni plaćanje školarine, odnosno školuju se o trošku budžeta. Što je mizerno za budžet Kantona Sarajeva koji je zaista pozamašan”, pojašnjava Pašalić.

Govoreći o izmjenama Zakona, ministrica Mesihović ističe kako se radi o jednom članu koji definira oslobađanje studenata od školarina, odnosno kada oni prelaze iz statusa samofinansirajućeg u finansirajućeg. Dodaje da je takva odluka donesena na zahtjev dekana jednog od fakulteta na kojem je školarina dosta visoka.

“To je Stomatološki fakultet, znači postavljen nam je upit da li da on oslobađa od troškova školarine studenta po Zakonu o visokom obrazovanju ili po Statutu od prošle godine. I time smo mi ušli u meritum tog Statuta i utvrdili da jedan član Statuta je dao recimo jednu blagu fleksibilnost u odnosu na Zakon, a iz Statuta je Univerzitet donio dokument koji se zove pravila studiranja i u tim pravilima studiranja je taj kriterij potpuno izmijenjen. On je bio u kontekstu povoljnijih uvjeta za studente, ali ti studenti pod tim uvjetima su dovedeni u situaciju da su oslobođeni, na primjer plaćanja školarina, a da neko onda vodeći se Zakonom o visokom obrazovanju potražuje povrat tih sredstava”, pojašnjava resorna ministrica.

N1

No, Pašalić tvrdi da se ne radi samo o jednom članu već o nekoliko njih.

“Na primjer član 30., evo ja ga imam ovdje isprintano. U svom stavu 4 kaže da će se Statutom i općim aktom visokoškolske ustanove preciznije utvrditi kategorije, kriteriji i uvjeti u kojima su studenti oslobođeni plaćanja školarine. I pazite, to je urađeno Statutom Univerziteta u Sarajevu koji je donesen 2023. godine, znači nešto manje od godinu dana nakon donošenja Zakona o visokom obrazovanju. I mi smo tada od resornog ministra, da se samo razumijemo, promijenio se ministar, odnosno u ovom slučaju ministrica je sada umjesto ministra, ali su službe Ministarstva iste. Mi smo tada dobili, odnosno Univerzitet je dobio, ali samim tim i studenti, saglasnost na Statut, da je on u potpunosti usklađen sa Zakonom. I u toj saglasnosti piše s tim u vezi, u skladu s članom 56. Zakona o visokom obrazovanju, Ministarstvo za nauku i visoko obrazovanje Mlade Kantona Sarajevo daje saglasnost na prijedlog Statuta Univerziteta u Sarajevu, juli 2023. godine, te isti upućuje Univerzitetu u Sarajevu u dalju proceduru. To konkretno znači da je Ministarstvo tada reklo da je Statut u potpunosti usaglašen sa Zakonom i da nema problema za primjenu tog Statuta”, naglašava Pašalić.

Dodaje da se, ako je Statut u potpunosti usklađen sa Zakonom, metodologija koju predviđa Statut u potpunosti može primijeniti na bilo kojem fakultetu.

“I to je 15.1.2024. godine potpisala i ministrica, trenutna ministrica Adna Mesihović. Gdje je napisala: ‘S obzirom na to da nema prepreka za potpunu primjenu člana 31. stav 5 Zakona o visokom obrazovanju Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo je mišljenja da se nakon prevazilaženja situacije iz akademske 22. i 23. kada nije bilo Statuta, pa je Vlada morala da pojasni kojom metodologijom će se osloboditi studenti, treba potpuno i podjednako primjenjivati i odnositi se na sve studente’. A prije toga kaže: ‘Dakle, Usvajanjem Statuta Univerziteta u Sarajevu kojim je reguliran način oslobađanja troškova (metodologija), znači načina koji se oslobađaju, omogućena je potpuna i pravilna primjena člana 31. stav 5 Zakona o visokom obrazovanju'”, podsjeća Pašalić.

“Greške su moguće”

Ministrica dodaje da su greške moguće te da se nije detaljno ulazilo u pomenuti član tog Statuta koji, kako kaže, u tumačenju nije daleko od člana 31. Zakona o Visokom obrazovanju koji definira  kategorije studenata koji se oslobađaju finansiranja.

“Ja sam, vodeći se tim da su oni već proučili Statut i dali svoje mišljenje, dala na taj upit iz 2024. godine s početka mog mandata… Imam svoje službenike i pravnike na koje računam, jer ja po struci nisam pravnik, ali niko nije kriv, to je proceduralna greška”, kaže Mesihović.

Na pitanje da li je pošteno prema studentima koji su ranije zbog proceduralne greške bili oslobođeni za 7.000 konvertibilnih maraka školarine, a ovi studenti neće biti oslobođeni, ministrica odgovara: “Nije tačno. Ja sam istog trenutka kad sam podnijela zahtjev za izmjenu tog člana Statuta, istog trena sam uputila prema rektoratu Univerziteta i svim visokoškolskim ustanovama da, dok se odlukom Vlade ti studenti koji su bili pogodovani tumačenjem Statuta i pravila studiranja, ove godine oslobode od plaćanja. Istog tog dana sam pokrenula odluku prema Vladi, dalje prema Skupštini, to je već jednom se i dešavalo, da se ti studenti za ovu školsku godinu oslobode plaćanja onako kako su oni ispunili te uvjete prema Statutu, ali mi kao organ moramo djelovati ukoliko utvrdimo neku pravnu nepogodnost.”

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare