Sutkinja za N1 o nasilju: ‘Dobar otac’ tretira se kao olakšavajuća okolnost

Vijesti 04. dec 202409:07 0 komentara
N1

O Femicidu kao posebnom krivičnom djelu u krivičnom zakonu FBIH, biće govoreno danas na stručnom skupu u Sarajevu. Za Novi dan govorila je jedna od učesnica tog skupa, koji ornganizuje TPO Fondacija - Branka Mašić Žigata, sutkinja u penziji, aktivna u Centru za edukaciju sudija i tužilaca BiH.

Na samom početku razgovora za Novi dan kazala je kako trenutno sudska praksa u BiH tretira slučajeve femicida i nasilje nad ženama.

Između ostalog, navela je i koliko je pravosudni sistem u FBiH upoznat s dinamikom nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.

“Samo nasilje nad ženama, porodici u FBiH imamo krivični zakon, gdje nema propisanog djela femicida. Ubistvo žena je svjetski problem i zato su donesene specifične konvencije. Brojke su poražavajuće i u drugim zemljama. Muškarci žele imati moć i kontrolu nad svojom ženom. I dječaci i djevojčice, moraju znaju da smo jednaki u svojim potraživanjima, željama”, kazala je Mašić Žigata.

N1 BiH

Potom je dodala:

“Nije u pitanju mržnja, očekivanje od žene. Velikim dijelom patrijahalni odgoj koji je prisutan još uvijek. U Engleskoj imate također dosta nasilja, ali najviše u migrantskim centrima”.

Između ostalog, kazala je i na koji način sudije i tužioci tretiraju termin “femicid”.

“Što se tiče sudaca i tužitelja, moraju znati zakon. Činjenica da u zakonu FBiH nema te niti jedno djelo da kažete da smo ispoštovali Istanbulsku konvenciju koja je jača od naših zakona. Sudija i tužioc radi prema zakonu. Nisam vidjela negdje da je napisano da je ubistvo počinjeno zato što je žena-žena”, kazala je.

U najavama Ministarstva pravde FBiH od toga nema ništa u novom nacrtu zakona, istaknula je zašto je to pogrešno.

“Jednistavno nemaju sluha. Kada imamo određeni krug sudaca i tužioca u BiH koji su edukovani o rodno zasnovanom nasilju, kada shvate da prvi put žena prijavi nasilje, šta mislite da je adekvatna kazna tri godine. Kada se sudi o nasilju u porodici mora se ispitati povijest nasilja. Kazne za nasilnike nisu adekvatne. Sistem ne radi na dobar način. Žene koje trpe nasilje imaju strah od onog šta sutra desi. Žene iz sigurne kuće vraćaju se u dom zbog nekoliko faktora. Ne upotrebljava se dovoljno mehanizma, da se muškarac makne. Nasilnici dobiju uslovne kazne, to je užasno”, kazala je, a zatim dodala:

“Često kažu “dobar otac” i onda ima olakšavajuću okolnost. Olakšavajuća okolnost se uzima ukoliko se nasilnik rasplače u sudu, ukoliko udara ženu pred djecom. Silovateljima je olakšavajuća okolnost učešće u ratu. I tako niz nebuloza koje se dešavaju. Tužioci znaju dobro svoj posao, pa znaju dobro kako ide istraga.”

Navodi kako dijete sa šest do sedam godina je sasvim validan svjedok u ovakvim slučajevima.

“Postoji međunarodni slijed i prijenos nasilja. Također, učitelji mogu primjetiti promjene kod djeteta, kako bi se dalje moglo vidjeti šta se dešava. No, to se rijetko dešava kod nas. Batine ne postoje za dijete. Moguće je i anonimno prijaviti nasilje. Dužni su da izađu na mjesto događaja. Trebalo bi jasnije i glasnije pričati o ovim stvarima. Bitno je znati da je nasilnik izabrao biti nasilnik”, zaključila je Branka Mašić Žigata za Novi dan.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!