Svakih deset minuta jedna žena u svijetu izgubi život zbog femicida

Vijesti 22. nov 202411:54 0 komentara
N1 Ilustracija

U Sarajevu se održava sesija o femicidu "Ujedinjeni poziv na akciju", u okviru kampanje "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja". Kampanja se održava pod sloganom "Isključimo nasilje zajedno" i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora, a provodi je UN Women BiH.

BiH je prije više od 10 godina potpisala Istanbulsku konvenciju protiv nasilja nad ženama i u porodici.
Femicid je najzastupljeniji oblik rodno zasnovanog nasilja. Međutim, iako u Krivičnom zakonodavstvu ova kvalifikacija postoji, samo krivično djelo tretirano je kao prekršaj, zbog čega su kazne blage, uglavnom, uslovne. Otuda i proizilazi potreba za unapređenjem sistema, a to je moguće samo kroz promjene mentaliteta i unapređenje institucionalnog mehanizma, odnosno sistema, kaže Rejhana Dervišević, iz Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti polova PS BiH.

Samra Filipović Hadžiabdić, iz Agencije za ravnopravnost polova u BiH, ističe da je mnogo toga već urađeno, ali da je, takođe, ostalo dosta onoga na čemu treba raditi.

Ingrid Macdonald, rezidentni koordinator UN u BiH, podsjeća na to da se ove godine obilježava 25 godišnjica borbe protiv nasilja nad ženama.

“Svakih 10 minuta u svijetu jedna žena gubi život. U BiH je tokom zadnjih šest godina ubijeno više od 60 žena, od ruke trenutnog ili bivšeg partnera. Svi dijelovi društva imaju obavezu da reaguju na ovo. Moramo zaustaviti nasilje i preuzeti odgovornost. Jači zakon, finansijska sredstva, potrebni su nam za to. Ukoliko ne dođe do alociranja resursa i provođenja zakona, nećemo ga moći zaustaviti. Moramo udvostručiti naše napore, da sljedeće godine ne bi ponavljali isto i upućivali na sve ovo. Do trenutka kada ja završim svoj govor, jedna žena će izgubiti život zbog nasilja”, upozorava Macdonald.

Ukoliko samo jedna žena trpi nasilje, to je previše i znak je da je društvo zakazalo, kaže ambasador Švedske u BiH, Helena Lagerlof, ističući da žene stalno gube živote i to ne samo u BiH, nego i u Švedskoj.

EU aktivno podržava sve napore na unapređenju sistemskih odgovora na nasilje nad ženama i djevojčicama, navodi Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije EU u BiH.

“Poboljšavamo kapacitete sigurnih kuća i stručnu pomoć za žene koje su žrtve nasilja.

Postizanje ovih cilieva podrzaumijeva da politički lideri ne samo zagovaraju, nego, zaista, i provode mjere. Zajednički možemo oblikovati društvo u kojem se nasilje nad ženama i djevojčicama ne toleriše”, zaključuje Babajide.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!