SIPA je realizovala još jednu akciju u kojoj je uhapšen migrant zbog krijumčarenja drugih migranata. Ipak nadležni tvrde kako je u ovom segmentu sigurnosna situacija pod kontrolom, te da je broj značajno smanjen u odnosu na prethodne godine. Mještani pojedinih sarajevskih naselja pak kažu, policija bi mogla raditi bolji posao, jer tvrde kako su brojni migranti koji utočište umjesto u prihvatnim centrima traže u napuštenim objektima ili gradskim parkovima.
Pogled s prozora mnogobrojnih mještana zgrade u jednoj od ulica sarajevskog naselja Ciglane su na sljedeće predmete: jastuci, ostaci odjeće, hrane, velike količine smeća, i što je najgore upotrebljene igle. Jedan od stanovika, koji nije htio ostatku javnosti otkriti identitet, kaže kako su cijelo ljeto, upravo u ovom parkiću, svjedočili okupljanju i migranata.
“U toku ljetnih mjeseci, čak su boravili i spavali tu sa vrećama za spavanje, policija zna problem, kada je zima oni se zavlače u napuštene zgrade, jedna od tih zgrada je izgorjela nedavno, ne mogu se tačno sjetiti koje godine”, kaže nam mještanin naselja Ciglane.
Mještani napominju i da je u neposrednoj blizini škola. Brojna djeca su put kroz ovaj parkić koristila kao prečicu, ali odavno to ne rade.
Mještani ovih nekoliko sarajevskih ulica kažu da su se u više navrata obraćali policiji, no nisu naišli na razumijevanje i adekvatnu reakciju.
Iz policije pak nema konkretnog odgovora o ovom slučaju. Postoje sumnje da možda i nije riječ o migrantima koji se okupljaju u dijelovima ovog naselja, nego i o lokalnom stanovništvu. Kada je pak riječ o sigurnosnoj situaciji u Kantonu, upravo u segmentu prisustva migranata uputili su nas na Izvještaj sa web stranice. U njemu stoji kako je u periodu od januara do augusta zabilježeno 37 krivičnih djela u kojima su učestvovali migranti. Od toga, između ostalog ubistvo, teške tjelesne ozljede, ugrožavanje sigurnosti, bludne radnje.
“Policijski službenici Uprave policije MUP-a KS su u periodu januar – septembar 2024. godine kontrolisali 363 migranta, od kojih 22 nisu posjedovala registracioni obrazac i oni su upućeni Službi za poslove sa strancima radi registracije, četiri migranta su smještena u imigracione centre i nad šest migranata izvršena je kriminalističko-tehnička obrada”, navodi se u izvještaju MUP KS.
Migranti koji počine krivično djelo, vrlo kratko mogu biti u nadležnosti policije, tek na zadržavanju. Takva lica se predaju Službi za poslove sa stancima.
“Lica koja predstavljaju sigurnosnu smetnju tokom svog boravka u BiH se nakon izrečene mjere protjerivanja stavljaju u naš nadzor u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu. Iz ovog centra služba pokreće postupak za njihovo udaljavanje iz BiH u zemlje porijekla ili treću zemlju koja ih prihvata”, rekao je Almin Imamović.
Od početka godine iz Bosne i Hercegovine prisilno je udaljeno 14 migranata. Trenutno ih se u prihvatnim centrima nalazi oko 1100. Najviše iz Afganistana, potom Sirije, Alžira, Maroka. Ipak ono što ističu iz Službe za poslove sa stanicma jeste da je broj migranata u odnosu na prošlu godinu značajno manji, kao i da se sigurnosna situacija popravila i pod kontrolom je. Nadležni se svakodnevno bore i s krijumčarima što je pokazala i današnja akcija SIPA-e u kojoj je u Sarajevu uhapšen Afganistanac kojem se na teret stavlja upravo ovo krivično djelo.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!