Sve više se izbacuje gotovina iz upotrebe: Kada će BiH u korak sa svijetom?

Vijesti 03. jun 202311:27 0 komentara

Gotovinom ili karticom – kako vi radije plaćate? Koliko puta vam se sedmično desi da vam konobar ili trgovac kaže da ne može ili neće da primi karticu? Ili da je karticom moguće platiti samo ako se radi o iznosu većem od 15KM? Trendovi u svijetu idu u smjeru izbacivanja gotovine iz upotrebe. U Bosni i Hercegovini još uvijek to nije slučaj. Zašto je kod nas novac još uvijek u modi? Kada ćemo u korak sa svijetom za Novi dan je govorio Orhan Gazibegović, stručnjak za digitalno plaćanje.

Naime, kako je kazao Gazibegović ovaj segment se i u našoj zemlji mijenja iz dana u dan.

“Ovaj segment i kod nas se mijenja iz dana u dan. Kod nas je zastupljeno kartično plaćanje. S druge strane, kartice u svijetu pokušavaju izbaciti iz upotrebe. Sada se svi podaci iz kartice prebacuju u jedan čip koji je u mobitelu, satu, prstenu… On posjeduje sve podatke koje ima i vaša kartica. Moram da kažem jedan zanimljiv podatak. Upravo te kartice u mobitelu, narukvicima, satu u BiH postoji od 2019. godine. Nekoliko banka pruža taj vid plaćanja. Međutim, to još uvijek nije kod nas zaživjelo”, kazao je Gazibegović.

Potom je dodao:

“Korisnici nisu prepoznali taj vid plaćanja. Ljudi nisu dovoljno educirani i upoznati za korištenje tog servisa. Dakle, smatra da je BiH samo nedostaje ta edukacija. I nedostaje da dio kupaca i trgovaca prepozna koje su to benefiti elektronskog plaćanja”. 

Na pitanje voditeljice zbog čega trgovci bježe od mogućnosti kartičnog plaćanja, Orhan Gazibegović je kazao:

“To je vrlo često pitanje i kažu vrlo često da im se to ne isplati. Međutim, i u ovome imamo perspektivu da trgovci nisu upoznati sa benefitima koje mimaju sa aktivacijom i primanjem kartica u svom objektu. Oni ne uzimaju u obzir koje troškove imaju kada primaju samo gotovinu. Postoji niz troškova, ali i rizika kada se koristi samo gotovina. Keš se mora osigurati. I onaj najbitniji segmet je koliko su kupaca odbili jer nemaju kartično plaćanje. Svi turisti su navikli na plaćanje karticom, kod njih keš nije ni opcija”, istaknuo je.

Pojasnio je i da li  karticom moguće platiti samo ako se radi o iznosu većem od 15 KM.

“Isto je plaćati manje ili više, nema limita. Postoje iznimke, ali to je dogovor banke i trgovca. Ukoliko posjeduju POS uređaj, oni ne smiju odbiti kartično plaćanje. Što se tiče ugovorenog odnosa sa bankom, on vodeći se tim ugovorom, mora primiti karticu ukoliko ima ureda POS uređaj. Kada govorimo o plaćanju u trgovinama, uređaj SinglePOS uređaj je spojen na sve banke. On neuporedivo olakšava poslovanje trgovcima, ali i plaćanje kupcima. Nema pitanja koja je kartica. Nema potrebe da blagajnica uzima karticu. Samostalno obavljate transakciju i unosite svoj pin”, kazao je.

U pojedinim zemljama u svijetu digitalizacija plaćanja je mnogo napredovala toliko da keša uopće više nema.

“U Švedskoj i u naprednijim zemljama koje su otišle dosta dalje u digitalizaciji plaćanja, gotov novac uopće više ne postoji. U sve aspekte društva ušla su digitalna i akrtična plaćanja. Dio tih rješenja i kod nas se koristi. Čak 78 posto građana koristi mobilno i elektronsko plaćanje”, zaključio je Gazibegović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!