Predviđeno je da će ekonomski rast u šest zemalja Zapadnog Balkana porasti za 3,2% ove godine i 3,5% u 2025., vraćajući se na prosječne vrijednosti prije pandemije, ali još uvijek prenizak za bržu konvergenciju s Evropskom unijom, navodi Svjetska banka u izvještaju objavljenom danas.
Kako prenosi Reuters, rast u 2023., vođen uglavnom potrošnjom i trgovinom, usporio je na 2,6% sa 3,4% u 2022., odražavajući uticaj slabe ekonomije u Evropskoj uniji, ključnom trgovinskom partneru Zapadnog Balkana.
U svom dvogodišnjem izveštaju za region koji obuhvata Albaniju, Bosnu, Kosovo, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju, banka je povećala projekciju rasta za 2024. za 0,2 procentna poena u odnosu na prethodne izveštaje, navodeći oprezni optimizam da je region preživeo šokove pandemije.
Međutim, upozorava se na preostale rizike slabijih investicija i trgovine sa eurozonom koji su povezani sa stalnom slabošću globalnog rasta, kao i na mogućnosti rasplamsavanja geopolitičkih tenzija, emigracije, izborne neizvjesnosti i uporne inflacije.
Stope inflacije u regionu su značajno pale sa 14,3% u januaru 2023. na 5,1% u decembru 2023. godine, ali uz razlike u tempu usporavanja cijena, pri čemu se inflacija u decembru 2023. kretala od 2,2% u Bosni i Hercegovini do 7,6% u Srbiji.
Banka je saopštila da region, u kojem BDP po glavi stanovnika ostaje na skoro 40% prosjeka EU, mora provesti niz reformi kako bi smanjio jaz u razvoju u odnosu na EU.
Svih šest zemalja želi u EU, ali se tempo njihovog pristupanja razlikuje.
“Novi plan rasta EU za Zapadni Balkan predstavlja priliku za stimulisanje ekonomskog razvoja kroz reforme i ulaganja, posebno u zelenu ekonomiju“, rekao je Xiaoqing Yu, direktor Svjetske banke za Zapadni Balkan.
Xiaoqing je mislio na plan EU od 6 milijardi eura koji bi obezbijedio resurse za kritična ulaganja u infrastrukturu, kao i poticaj za strukturne reforme kako bi se pomoglo regionu da poboljša integraciju s jedinstvenim tržištem smanjenjem vremena prolaska granica i modernizacijom sistema plaćanja.
U izvještaju se navodi da bi ulaganje u zelenu tranziciju i poboljšanje uslova života u gradovima na Zapadnom Balkanu također moglo pomoći u ponovnom oživljavanju regionalnog rasta.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!