Umjetna inteligencija (AI) već sada bolje od čovjeka odabire organe donora za transplantaciju, te bolje odgovara na neka pitanja o zdravlju pacijenata, ali ona donosi i rizike, te "ozbiljne pogreške", upozorila je Svjetska zdravstvena organizacija.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) sa sjedištem u Ženevi pozdravlja veliki potencijal umjetne inteligencije koja može biti jako korisna, ali upozorava da uvođenje postupaka liječenja AI-ja u zdravstveni sistem nosi opasnost od “potpuno pogrešne” informacije.
“Nužno je procijeniti opasnosti korištenja alata LLMs (generated large language model tools) kao što je ChatGPT, jer oni mogu voditi do teških pogrešaka u zdravstvu i potkopati povjerenje u AI”, saopštio je SZO.
UN-ova agencija za zdravlje oglasila se u vrijeme kada primjene umjetne inteligencije strelovitom brzinom stiču popularnost. Zabrinutost proističe iz toga što se redovite norme opreza ne primjenjuju na LLMs.
Predlagači korištenja AI-a vjeruju da će se ljekari ubrzo koristiti sistemom AI chat da brže odgovore na pitanja pacijenata o njihovom zdravlju, a koristiće se AI-jem i u dijagnostici.
Međutim, dva chatbota, Microsofta, te Google-a pokazala su da njihovi odgovori nisu potpuno pouzdani kad je riječ o činjenicama, a SZO je zabrinut baš zato što se ti odgovori čine pouzdanima.
“LLMs proizvodi odgovore koji se mogu činiti autoritativnim i vjerodostojnim krajnjem korisniku. Međutim, ti odgovori mogu biti potpuno netačni ili sadržati ozbiljne pogreške, posebno kad je riječ o odgovorima povezanima sa zdravljem”, upozorava SZO.
Te informacije mogu dovesti u zabludu i proizvesti informaciju koja će se činiti jako vjerodostojnom, a koju javnost ne može razlučiti od pouzdane.
SZO stoga predlaže da se prije primjene AI-a u zdravstvu struka pozabavi tim pitanjima, te da izmjeri korist i štete prije nego što odobri njeno opsežno korištenje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!