Tadić: Naše društvo je “ženomrzačko”, žene uvijek teže prolaze

Vijesti 22. feb 202407:06 0 komentara
N1

"Naše društvo je tako, više puta sam rekao, to je "ženomrzačko" društvo. Uzmite žene na javnim pozicijama u društvu, uvijek teže prolaze", kazao je u večerašnjem Pressingu na N1 sociolog Tomislav Tadić.

Novi slučaj femicida?

“Moralni čin je kod nas nepoznat institut. Ovdje je strašno da je danas bilo ponovo ubistvo, Tuzla je moj grad i pogađa me na ličnoj razini. Neko mora da podnese račun građanima, na način da neke glave moraju biti u tim strukturama skinute. I u Sarajevu i u Tuzli. Svaka budala je danas naoružana, može kupiti pištolj na crno. Vidite kako to rezultira”, kazao je sociolog Tadić.

“Mi generalno imamo potrebu za lustracijom. Pogotovo u tom dijelu gdje se više ne zna ko radi u našim sferama koje su najvažnije za našu stvarnost”, dodao je.

Tadić kaže da je bh. društvo ustvari “ženomrzačko”.

“Ovdje je u slučaju femicida, vi ste ubili nekoga zato jer je žena. Imate ljudi koji ne plaćaju alimentaciju 10 godina, o tom problemu niko ne govori. Naše društvo je tako, više puta sam rekao, to je “ženomrzačko” društvo. Uzmite žene na javnim pozicijama u društvu, uvijek teže prolaze”, kazao je i dodao:

“Oblici kulturne traume su naturalizirani do te mjere da mi više ne reagujemo na potrebe na koje bismo trebali da reagujemo”.

Šta da činimo da bude zaista “nijedna više”?

“Sistem vrijednosti, moramo naći sistem vrijednosti koji će biti zasnovan na ideji znanja. Kada vi djecu od malih nogu učite pravim vrijednostima i kvalitetnim odnosom prema društvu”, kazao je i dodao:

“Jedino kada znanje postane prva vrijednost možete poraziti ove “ne-umske” principe. Od nas sociologa se očekuje da budemo futurolozi da predviđamo budućnost. Moramo se suočiti sa društvenim činjenicama, a činjenice ne možete negirati”.

“Porodica danas ništa ne znači, ako u tom kontekstu imate globalne procese. Nekako vidi se da je posljednja stanica u ovom sistemu vrijednosti. Porodica nije statična kategorija, i ona se mijenja u povijesnom kretanju.

Obrazovanje proizvodi društvo. Zato najrazvijenija društva ulažu u Univerzitet. Mi smo robovi nazadne slike svijeta koja je takva kakva jeste. Ovaj prostor je nesretan za život. Ljudi vide da mogu postići neke stvari prečicama, da im obrazovanje nije važno, da ne poštuju autoritete i to onda proizvodi ovo što imamo. Poenta je da se moramo vratiti onom bitnom”, kazao je Tadić u Pressingu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!