U Bosni i Hercegovini je oko 300 hiljada osoba sa invaliditetom. Tek jedan posto njih ima priliku da radi. I kada je dobiju- izuzetno je teško. Tako je i u slučaju Kluba prijatelja u Kaknju u kojem radi nekoliko osoba s invaliditetom, no, zbog nedostatka interesa građana, finansijski bi uskoro mogli postati neodrživi. Evo njihove priče.
Klub prijetelja je kutak skriven u industrijskoj zoni Kaknja. Vrata su otvorena za sve zainteresovane, jer iza vas čeka nesvakidašnji kafić.
Kafu prave i poslužuju Edmin Kobilica i Vildan Kubura. Obojica osobe sa invaliditetom. No, jasno se može uočiti da smo mi jedini gosti.
Prostor je otvoren prije nepunih godinu dana. Tek u prvim danima građani Kaknja iskazivali su solidarnost, te dolazili pružiti podršku. Zbog finansijske nesigurnosti, Edmin i Vildan mogli bi uskoro ostati bez značajne prilike da žive od svog rada.
“Čini mi se da izbjegavaju doći nama ovdje, I ja sam govorio, pozivam opet sve dobre ljude da dođu, da vide kako mi funkcionišemo, kako mi radimo, da smo sposobni eto, za taj rad. Prvenstveno da živimo od svog rada, da se socijalizujemo, da ne čekamo ni od koga ništa, eto da se borimo, I da sutra možemo ostvariti pravo na penziju svoju. Jer mi osobe s ivaliditetom možemo za neki kratak rok, nekih pet godina, možemo imati pravo na penziju”, rekao je Edmin Kobilica.
Edminu je dijagnosticirana cerebralna paraliza. Prethodno je kaže radio na pakovanju mirisa za automobile, no praviti kafe za goste mu je draže. Kaže, ima više prilike biti i razgovarati sa ljudima. No, Klub prijetelja je mnogo više od kafića.
“Realizuju se i radionice za djecu, svakog četvrtka se realizujju baš u ovom prostoru, gdje dolaze i djeca s teškoćama u razvoju, onda naši volonteri Kluba prijatelja uskoče u pomoć kako bi se uspješno realizovala takva jedna radionica. Svake subote realizujemo radionicu “pomozi mi da uradim sam” upravo namijenjena djeci sa teškoćama u razvoju i ona se realizuje uz pomoć volontera koji su zapravo osnovnoškolci, srednjoškolci i studenti s područja Općine Kakanj na čemu smo im neizmjerno zahvalni”, rekla je Ajla Vehab-Hrusto, menadžetrica Kluba prijetelja.
Osim toga, organizuju predavanja javnih ličnosti, seminare. Sve je to nedovoljno da osiguraju finansijsku stabilnost. Novac za objekat i opremanje osigurala je Fondacija Muharem Berbić, pod čijim okriljem Klub prijatelja i djeluje. Ipak, potrebni su novi izbori finansiranja za očuvanje trenutnih radniih mjesta i zapošljavanje dodatnih osoba sa ivaliditetom. Stoga je uloga građana, ključna. U toku je akcija prikupljanja novca putem stranice Doniraj.ba.
U kafiću je uz Edmina i Vildana zaposlena još jedna osoba s invaliditetom koju finansira Općina Kakanj, ali i dva logopeda, također na općinskom budžetu. Menadžerica Vehab-Hrusto poziva građane na senzibilitet, nikako na sažaljenje. O izazovima života sa invaliditetom, govorio je i Edmin.
“Teško je, puno obećavaju, 80 posto ne ispunjavaju neke uslove, nažalost. Ali eto ja se opet zahvaljujem svima što sam opet dobio priliku za rad, jer nas ima mnogo koji su nezaposleni i meni je drago što sam ja među tim zaposlenim”, istakao je Edmin Kobilica.
Edmin i Vildan u slobodno vrijeme, kojeg sada imaju na pretek, jer kafić je uglavnom prazan, prave narukvice, privjeske, ali i druge umjetnine, koje se mogu kupiti u Klubu prijatelja ili rijetkim prilikama za izložbe, po simboličnim cijenama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!