U Mostaru otvoren park za djecu “Collette Webster”: Spomenik humanitarki koja je život dala pomažući građanima BiH

Vijesti 29. okt 202410:29 1 komentar
Facebook/Collete Webster

U Mostaru je otvoren park za djecu koje nosi naziv Collette Webster. Imala je 27 godina kada je poginula 1993. godine dok je pomagala izbjeglicama i ranjenicima u Mostaru kao humanitarka.

Ranije je podignuto i spomen obilježje.

“Smrtno ranjena na prvoj liniji dok je služila kao međunarodna volonterska medicinska sestra za trijažu”, navodi se na spomeniku.

Webster je u Mostar došla iz Michigana, SAD, nakon što je vidjela snimke razornog rata.

“Znam da bi Collete bila presretna da vidi kao se djeca igraju u njenom parku”

Facebook/Collete Webster

U njenu čast pokrenuta je i Facebook stranica “Forever.Me.collete Webster” koji su iskazali zahvalnost što je park za djecu napravljen.

“Divan je osjećaj vidjeti završetak nečega o čemu se toliko dugo sanjalo. Ekipa u Mostaru je postigla nešto na što bi svi trebali biti veoma ponosni, ostavili su svoje malo nasljeđe budućnosti ovog naselja i djece koja će tamo odrasti. Preplavljena sam, znam da bi Collette bila presretna da vidi ovu djecu kako se igraju ovdje u njenom parku, sigurna sam da će uvijek paziti na njih. Kao što je jednom rekla: “Samo ih voli, nije važno ako ne govoriš njihov jezik, samo ih voli i znaće da si tu”… Ako ste stanovnik ovog kraja onda vas sve ohrabrujem da sadite svoje biljke i napravite ovaj park svojim tako što ćete unijeti svoje boje. Uživajte. Hvala”, naveli su njeni prijatelji i porodica koji upravljaju stranicom na Facebooku.

Priča o Collete Webster i njenoj ljubavi koju je upoznala u Mostaru

Collette Webster, mlada Amerikanka iz Michigana, imala je samo 27 godina kada je 1993. godine odlučila napustiti svoj miran život i doći u Mostar. Radila je kao volonterka i pomagala izbjeglicama, te kao medicinska sestra.

mostar.ba

U Mostaru je srela i svoju ljubav, Britanca Seana Vatchera. Zaljubili su se na njenoj oproštajnoj zabavi jer se trebala vratiti u Michigan. Dok je Collette bila u Americi, razmijenili su nebrojena pisma i telefonske pozive, a ponovno su se sreli krajem juna kada su zajedno odletjeli natrag prema BiH. Ostatak ljeta proveli su zajedno.

Collette i Vatcher zaručili su se 7. septembra 1993. godine jednostavnom porukicom koju je Vatcher ostavio prije izlaska van. Gledajući je kako spava, zaključio je kako nikada nije toliko volio nekoga kao nju, makar je kratko vremena prošlo od njihova upoznavanja, piše HKM.

Posljednji dan kada je Vatcher vidio Collette živu bio je 27. septembra 1993. godine. Collette je pratila Vatchera do prve crte fronta u Mostaru – osim što je bila zabrinuta za njegovu sigurnost, željela se sresti i sa svojom prijateljicom koja je evakuirala ranjenu djecu sa istočne strane grada.

Vatcher je otišao fotografirati dijelove fronta te je ostavio Collette u jednoj prostoriji apartmanskog kompleksa s koje je pucao pogled na front, uz upozorenje da se čuva snajperista. Vatcher se vratio nakon što je uzeo nekoliko fotografija u Collettinu sobu te je krenuo pričati s njom, kada je u sobu uletila granata iz ručnog bacača koja ga je izbacila iz sobe. Collette je zadobila ozbiljne povrede na abdomenu i ruci. Vatcher i ostali u blizini nastojali su ju spasiti i previti, te su ju hitno automobilom odvezli u Bijeli Brijeg. Operacija je trajala četiri sata, pa je Vatcher poslan u hotelsku sobu kako bi pričekao jutro kada bi Collette mogla odmoriti tijekom noći i oporaviti se. Nažalost, Collette je ubrzo preminula.

Facebook

Collettu njezina obitelj, prijatelji, borci na terenu i sam Vatcher pamte kao iznimno brižnu, emocionalnu, dragu, nježnu osobu koja je voljela i ljude i životinje. Užasno je mrzila patnju ljudi što ju je i motiviralo da dođe u ratom zahvaćenu BiH.

Vatcher je Collete sačuvao od zaborava. Uspio je 2013. godine prikupiti dovoljan iznos da se podigne memorijalni spomenik Collette u Mostaru. Putem apela uspio je dogovoriti i sa turističkim agencijama da Collettinu priču uključe u svoje standardne ture. U medijskim istupima, pored ostalih i za BBC, Vatcher je isticao često puta kako je i dalje zaljubljen u Collette te je nikada neće zaboraviti. Na ruku je nedavno istetovirao i njezin rukopis sa završnim riječima koje je pisala na kraju svakog pisma – „Forever, me“, odnosno „Zauvijek ja“.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare