Udruženje žena Girlthing ruši predrasude i jača ulogu žene u IT sektoru

Vijesti 27. dec 202211:04 0 komentara
F.Z/N1 - Lejla Bašić

GirlThing iz Tuzle je nastao na inicijativu profesorice Alme i njenih studentica. Za cilj ima da osnaži djevojke na polju ICT-a, ali i da im pruži praktična iskustva kako bi lakše došle do znanja, ali u konačnici i zaposlenja.

Nakon predavanja na fakultetu, profesorica Alma je često zapitkivala studentice na hodniku da li im je jasno, zbog čega stidno pristupaju i njihove utiske o studiju. Samim tim je i shvatila da je potrebna neka vrsta motivacije za mlade djevojke.

“Cilj Girlthing-a je da pružimo djevojkama priliku da se oprobaju u IT svijetu. Danas smo svjedoci da u osnovnim školama, nemamo kvalitetnu IT opremu. Sa informatikom se susrećemo na papiru, a to je nešto što ne inspiriše mlade. Jedan od razloga zašto je bitno naše udruženje, jer pružamo priliku djevojkama za takve edukacije i radionice. Da vide da IT ne podrazumijeva samo kuckanje koda, nego ima i kreativnog dijela, poput UX dizajna, HR-a i slično”, rekla je Lejla Bašić predsjednica Girlthing-a.

F.Z. / N1 - Alma Šećerbegović
F.Z. / N1 - Mama i ja programiramo
F.Z. / N1 - Mama i ja programiramo
F.Z. / N1 - Mama i ja programiramo
F.Z/N1 - Adna Šaković
F.Z/N1 - Lejla Bašić
F.Z. / N1 - Mama i ja programiramo

Programiranje na zabavan način

Oni koji se prvi put susreću sa programiranjem, imaju dojam da to može biti dosta suhoparno i naporno, ipak IT sektor je veoma zanimljiv i dinamičan ističe naša sagovornica.

“Na evaluacijama mi dobijemo odgovore da je njima bilo zabavno sa nama, da im je drago da postoje djevojke koje su malo ili malo više starije od njih, da se tim bave i da im nije teško. Nemaju strah da postave pitanje kad im nešto nije jasno. Dođu na radionicu i shvate da ovaj dio IT nije za njih, ali se pojave za drugi jezik i probaju”, kaže Lejla.

A da je to što Lejla govori istina, dokazuje i priča Adne Šaković koja je imala nedostatak samopouzdanja na početku, a danas je uspješna i uživa u IT sektoru, zahvaljujući sinergiji teorijskog znanja na fakultetu i praktičnog znanja stečenog u GirlThingu.

“Obzirom da sam ja završila prvu godinu studija, nije se puno naučilo u tom momentu. Nisam maltene ništa znala, ali sam počela nešto praviti. One su mi davale mini zadatke, kako bih naučila sama da napravim. To mi je bio najbolji projekat, gdje sam najviše naučila. Ustvari sam tada naučila da sama učim i ispravljam svoje greške”, kaže Adna Šaković član GirlThinga.

Mama i ja programiramo

Jedna od edukacija koja se privela kraju prethodnih dana je zaokružila ovu godinu u Udruženju. Cilj ove edukacije je bio da mame rade sa svojim kćerkama i zajedno stiču nova znanja i saznanja.

“Mislim da je jako važno. Ovaj projekat je poseban, jer želimo da mame naučimo IT konceptima. Da vide da nije teško i da to prenose na svoje kćerke. Kada vaše kćerke vide da vi nešto radite i da to nije teško, one će svakako to htjeti da rade u budućnosti. Ovaj projekat je jedinstven, jer i mame i ćerke imaju priliku da zajedno uče”, Alma Šećerbegović inžinjerka elektrotehnike i osnivačica GirlTHinga

Jako je važno da djevojke probaju sve, da ne misle da je nešto teško i da se ograniče zbog toga što im je neko drugi to rekao. Da trebaju sve da pokušaju same, jer mislim da stvarno možemo da uradimo puno toga, poručuju naše sagovornice.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!