Udruženje poslodavaca FBiH: Odluka o minimalnoj plaći vodi u stagnaciju privrede

Vijesti 07. jan 202515:55 0 komentara
N1 BiH

Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine oglasilo se danas putem saopštenja, kojim je Odluku Vlade FBiH o minimalnoj plaći za 2025. godinu nazvalo "štetnom", upozorivši da bi FBiH mogla doći u pozciju "ekonomskog zastoja", čije će se posljedice osjećati "ne samo u poslovnoj zajednici, već u svakodnevnom životu svih građana".

Predsjednik Udruženja poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine Adnan Smailbegović u proteklih nekoliko dana prisustvovao je brojnim sastancima sa privrednicima širom zemlje. Na sastancima, koji su okupili više od 500 predstavnika različitih sektora privrede, razgovaralo se o štetnosti Odluke Vlade FBiH o minimalnoj plaći za 2025. godinu, koja je izazvala šokiranost i zabrinutost među privrednicima, navodi se u saopštenju.

“Javnost je već upoznata sa vrlo mogućim posljedicama ove odluke, uključujući mogućnost masovnog otpuštanja radnika, smanjenje broja novih radnih mjesta i konkurentnosti domaće privrede, kao i gašenje ili preseljenja kompanija i proizvodnih pogona u RS ili čak susjedne zemlje. Međutim, ono o čemu se ne govori, a što je od presudnog značaja za budućnost privrede u FBiH, jeste činjenica da privrednici uveliko najavljuju obustavu novih investicija i smanjenje postojećih ulaganja”, poručuju iz Udruženja poslodavaca FBiH.

Upozorili su i na lančanu reakciju ove Odluke.

“Zaustavljanje investicija znači stagnaciju privrede, smanjenje konkurentnosti, nemogućnost stvaranja novih radnih mjesta, smanjenje prilika za inovacije i napredak u industriji, kao i smanjenje atraktivnosti FBiH kao destinacije za strane investitore. Ukoliko se ne povuku hitni koraci u reformama poslovnog okruženja, FBiH bi mogla doći u poziciju ekonomskog zastoja, a posljedice toga osjećat će se ne samo u poslovnoj zajednici, već i u svakodnevnom životu svih građana, jer stagnacija privrede dovodi do smanjenja životnog standarda, smanjenja državnih prihoda, te otežava pristup socijalnim uslugama”, dodaje se u saopštenju.

Privrednici naglašavaju važnost sagledavanja trenutne situacije i mogućih posljedica i pozivaju na otvoren i stručni dijalog, a prva prilika zajednički dijalog je zakazana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća na inicijativu UPFBiH početkom iduće sedmice.

Podsjetimo, nakon što je krajem 2024. godine Vlada FBiH na čelu sa premijerom Nerminom Nikšićem (SDP) na jednoj od sjednica donijela odluku o povećanju minimalne plate na 1.000 KM, uslijedio je niz reakcija među kojima su prevladale one negativne.

Ugostitelji u FBiH protiv odluke Vlade: Nažalost, počet ćemo otpuštati radnike

Većina ekonomskih analitičara, a pogotovo poslodavaca ukazali su na brojne nedostatke pa su tako naveli da povećanje minimalne plate bez reformskih zakona ugrožava radna mjesta.

“Odluka o minimalnoj plaći bez reformskih zakona ugrožava radna mjesta”

Istakli su i to da su problem veliki doprinosi koji se plaćaju i čine 70 posto primanja te su dodali da će poslodavci biti prinuđeni na otkaze radnicima jer neće finansijski moći izdržati “novčani teret” koji je federalna vlada na njih stavila ovom odlukom.

Novo oglašavanje poslodavaca: Zbog odluke Vlade FBiH spremaju se masovni otkazi

S druge strane, oglasili su se i iz Vlade FBiH nakon tih reakcija pojasnivši šta zapravo ova njihova odluka znači. Kako je pojašnjeno, obrtnicima i malim preduzećima, Vlada FBiH će uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja”. Detalje čitajte ovdje.

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Kemal Hrnjić također se oglasio povodom povećanja minimalne plate navodeći nekoliko podataka koji idu u prilog ovoj odluci.

Oglasio se jučer i Vojin Mijatović, potpredsjednik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i ministar razvoja, poduzetništva i obrta pojasnivši da obrtnici i mali poduzetnici nemaju razloga za paniku te da su ugroženi jedino “proizvođači koverti”.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!