Dok za vrijeme ljetnih mjeseci građani BiH odlaze na odmore van zemlje, dijaspora pristiže. Pravi posao. Donosi zaradu. Pa zbog svega, za privatni sektor u ljetnim mjesecima ponekad nema odmora, nego su ruke pune posla. Najviše kod doktora, kozmetičara, automehaničara. Razlog: Vrtogave cijene pomenutih usluga u inostranstvu, a loš kvalitet.
Četiri dana odmora, Jasmin koji živi u Francuskoj, odlučio je provesti u Banjaluci. Osim obilaska grada, na listi prioriteta bila je i posjeta rodbini. Šoping. Ukusna hrana. Ali i:
“Išao sam kod frizerke, jesam, rekao da mi samo malo skrati”.
Upravo frizeri, između ostalog, jedna su od prvih adresa kada bh. dijaspora stigne kući. Šišanje, feniranje, farbanje, u odnosu na domove u inostranstvu – sve u pola cijene.
“Ipak jeste jeftinije nego u nas u Francuskoj odmah se osjeti, ja inače pušim – i cigare i parfemi, satovi, sve sam to gledao. Hrana i piće? Jeste i to sam gledao, hrana je jeftinija nego kod nas u Francuskoj”, dodaje Jasmin.
Pa su tako stolovi u ugostiteljskim objektima – rezervisani. Termini u salonima, vrlo često popunjeni. No, promet i gužvu, dijaspora ne pravi samo zbog cijena.
“Naš narod je naučio na kvalitet usluga pa tu sad cijena možda i jeste važna, ali nije neka primarna stvar, mislim da je kvalitet samo usluge, primaran”, kaže Žana Arsić, frizerka.
Sličnog mišljenja i stomatolozi. Tokom odmora za bh. dijasporu obavezna je posjeta i zubaru. Usluga 30 odsto jeftinija, a za isto toliko, kvalitetnija.
“Najčešće su to usluge stomatološke protetike i implatologije, to su stvarno zahtjevni radovi koji puno više koštaju u zemljama Zapadne Evrope nego kod nas. Vi danas imate ambulante koje koriste intraoralne skener za uzimanje otisaka koji se šalju u zubnu tehniku i bukvalno zaokružen digitalni proces rada što danas jedan jako komplikovan rad možete završiti u toku jedne sedmice”, ističe stomatolog Saša Dabić.
Pazar pune, no, ipak ne koliko ranijih godina. Ljetni mjeseci, kako kažu, naši sagovornici nekada su bili rezervisani upravo za dijasporu. Danas – bilježi se kontinuiran dolazak tokom cijele godine. Kraće, a češće.
Da u BiH, osim turista u velikom broju dolazi i dijaspora, najbolje pokazuje podatak Granične policije BiH. Samo proteklog vikenda preko 100.000 granicu je preško sa bh. pasošem.
Procjenjuje se da gotovo pola miliona bh. građana koji žive u inostranstvu tokom ljeta dođu u zemlju porijekla. Na listi prioritetata: tretmani – medicinski, kozmetički, automehaničarske usluge. Pa odmor za goste-dijasporce, vrlo često znači spajanje ugodnog s korisnim.
Više u prilogu Žane Kezunović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!