Uklonjena tabla, ostale su reakcije i najave o “ljepšoj i većoj” (VIDEO)

Facebook/Ljubiša Ćosić

Dok pomalo koordiniramo - više kompliciramo. Table, deklaracije, razgraničenja. Od lokalnih, preko kantonalnih, do entitetskih vlasti, svi imaju ponešto da kažu ili učestvuju u novonastalnoj političkoj krizi u državi. I kada se čini da se nazire rješenje, stiže novi zaplet.

Ranim jutrom akcija… Bušenje, sječenje… Uklanjanje table u Sarajevu, ali kojem… “Dobrodošlica u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”, uklonjena je fizički.

“Nije bitno šta piše na tabli, već da je ona nelegalni objekat”, poručuju nadležni iz Kantona Sarajevo.

Gradonačelnica Benjamina Karić tvita da “sramotne table, više nema”. Njen kolega iz Istočnog Sarajeva kaže da su na tom mjestu 20 godina bile postavljene table, ali da će prihvatiti ovo kao povod da se konačno završi priča o razgraničenju između entiteta.

“Definitivno je problem taj natpis, to izaziva ovakvu histeriju i reakciju. Ako je neko prije 20 godina nešto utvrdio, zar da se opet pomjeramo, ponovo razgraničavamo, ako je i to put ajmo… Ali se mora znati da su ovo iznuđeni potezi, jer ljude boli istina i činjenica da Srba danas u Sarajevu nema”, riječi su Ljubiše Ćosića.

Za jedne sporne Ćosićeve table, za druge ona na Vijećnici. Je li sve istorija, ili inat politika?

“Mi ćemo postaviti bolju, ljepšu, veću tablu u Istočnom Sarajevu”, najavio je potpredsjednik Skupštine Grada Istočno Sarajevo.

Benjamina Karić je zaslužila krivičnu prijavu zbog širenja nacionalne i vjerske mržnje, poručuje Nenad Stevandić. Tvrdi da su desetine hiljada Srba ostale u Sarajevu ona sigurno ne bi bila gradonačelnica. Danas o lokalnim političarima, ali i sa njima: O međuentitetskoj liniji razgraničenja, o državnoj imovini, o krupnim političkim pitanjima, tako su u NSRS razgovarali i predstavnici lokalnih samouprava. Potpisali su zajedničku izjavu koja će u konačnici biti osnov za donošenje Deklaracije o nepovredivosti institucija RS.

Stoje uz Dejton, protiv su Schmidta, osuđuju brisanje Pravila 39 Ustavnog suda BIH, protive se otimanju imovine RS, naznačeno je u zajedničkoj izjavi. Uz sve to, a da li i prije svega-podrška donosiocima odluka, koji su i pod lupom istražnih organa, da nisu sami.

Opširnije u priči Snežane Mitrović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad