Srušena je "Kuća Bukinac" u Banjaluci, kuća znamenitog doktora iz Banjaluke, Đorđa Bukinca. U zamjenu za objekat koji je svjedok jednog vremena, Banjaluka dobija zgradu od 15 spratova.
Naime, planirana zgrada je u vlasništvu kompanije Prointer, a gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković ranije je već priznao da je dozvolio da se na ovom mjestu izgradi višespratnica da bi obnovio Hotel Palas.
„Moja politička volja i želja je bila da se gradi hotel ‘Palas’. Kada smo mijenjali taj regulacioni plan, na Komisiji za prostorno uređenje su rekli – može, ali morate proširiti obuhvat regulacionog plana, a u tom proširenom obuhvatu je zgrada ‘Prointera’. To je bio jedini način da rušimo i gradimo hotel ‘Palas’, to je dio života i politike. Imate vaš cilj, a neko drugi svoj cilj, a to bez skupštinske većine nije moglo”, rekao je Stanivuković
“‘Kuća Bukinac’ nije proglašena kulturnim dobrom, te se u skladu sa tim može i srušiti”, rečeno je u Gradskoj upravi povodom predstavljanja Nacrta Regulacionog plana.
“Nije proglašena kulturnim dobrom u skladu sa odredbama Zakona o kulturnim dobrima, a nije proglašen zaštićenim od strane neke druge nadležne institucije, te u skladu sa tim Zavod nije nadležan da daje odobrenje i prati provođenje mjera zaštite. Takođe, Odjeljenje za prostorno uređenje grada Banjaluke, kao nadležni za izdavanje i odobravanje intervencija na predmetnom objektu navelo je da nosilac izrade plana u skladu sa cjelokupnim konceptom tretmana planskih rješenja ima mogućnost da predvidi odgovarajuće intervencije na objekte, u smislu da ga zadrži i predvidi njegovu rekonstrukciju, gradnju, nadogradnju ili da ga ukloni radi izgradnje novih fizičkih struktura”, poručeno je.
Kuća doktora Bukinca izgrađena je prema zamisli poznatog banjalučkog arhitekte Stojana Borovnice. Za mnoge je bila nijemi spomenik banjalučkog gospodskog perioda. Nalazila se preko puta parka “Petar Kočić”, odmah iza Pošte. U njenom prizemlju bila je smještena bogato opremljena ambulanta, u kojoj se nalazio i rendgen aparat, jedan od prvih u Vrbaskoj banovini.
Đorđe Bukinac bio je jedan od najuglednijih stručnih doktora i osnivača Ljekarske komore Vrbaske banovine.Osim što je bio jedan od najboljih ljekara, Bukinac je pronalazio i vremena da bude aktivan i u društvenom životu Banjaluke. Ljubitelj kafanskog stola i muzike, a nije bio nikada škrt i prema sviračima.
Jedina osoba koja nije imala razumijevanja za boemski život svoga muža bila je supruga Elza. No, prema pisanjima postojala je i tajna ljubav između Bukinca i profesorke Marine Popović.
Posao, koji je veoma volio i bio mu predan, Bukinac je obavljao do 1941. godine. Završio je u logoru Jasenovac. Zahvaljujući supruzi Elzi, koja ga spašava smrti, odlazi u Beograd. Koristeći svoje njemačko porijeklo, Elza spašava ordinaciju u Banjaluci.Bukinac se nakon rata vraća u grad na Vrbasu.
Đorđe Bukinac, ljekar i boem život završava 20. jula 1953, u 73. godini. Njegovo tijelo položeno je u porodičnu grobnicu na groblju „Sveti Pantelija” u Boriku.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!