Broj pacijenata koji boluju od rijetkih bolesti iz godine u godinu se povećava. Procedura nabavke lijekova komplikovana je, a troškovi za liječenje često nedostižni za bh. stanovništvo. Uz to, ni kompleksan zdravstveni sistem nimalo ne ide na ruku oboljelima. Pa, umjesto nadležnih, ruku spasa uglavnom pruže sugrađani.
Iz višegodišnje borbe sa karcinomom dojke, Enida Glušac izašla je kao pobjednik. I sama znajući koliko je snage potrebno za ovu bitku, Enida pruža podršku drugim oboljelim ženama. Za većinu njih nada postoji, ali spora procedura i čekanje na lijek i po godinu dana, dodatno iscrpi pacijenta.
”Kada pacijent dobije lijek, bolest je toliko uznapredovala da se mora više i duže liječiti, što je opet veće opterećenje za zdravstveni sistem nego da je lijek obezbijeđen na vrijeme ili da organizam ne reaguje adekvatno na lijek, ili organizam više uopšte ne reaguje na liječenje”, rekla je Enida Glušac iz Udrženja Renesansa.
Sa dugim listama čekanja suočavaju se pacijenti koji boluju i od drugih rijetkih oboljenja. Federalni Fond solidarnosti ne pokriva troškove liječenja svih bolesti, niti su sve rijetke bolesti u Federaciji BiH zakonski definisane.
”Cistična fibroza kao i sve druge rijetke bolesti bi prema svojim karakteristikama trebale biti na spisku oboljenja koje se finansiraju direktno iz budžeta Fonda solidarnosti FBiH. Međutim, kako da uopšte razmišljamo u tom smjeru, znajući da Vlada FBiH ne poštuje zakone”, objasnila je Elvira Muhić, Udruženja za cističnu fibrozu FBiH.
Za nadležne, ovo se ne čini kao veliki problem, pokazuju podaci. Jer, isti iznos koji se sakupi doprinosima, trebalo bi iz budžeta da izdvoji i Vlada FBiH za Fond. U stvarnosti, ne izdvoji ni petinu obaveznog novca.
Više u prilogu Dragica Gajić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!