Uoči 8. marta u Novom danu o položaju žena u BiH

Vijesti 06. mar 202316:45 0 komentara

U Novom danu sutra gledajte:

Sebiji Izetbegović poništeno je akademsko zvanje magistra medicinskih nauka. Senat Univerziteta u Sarajevo danas je održao vanrednu sjednicu na kojoj je razmatrana diploma generalne direktorice KCUS-a i profesorice Medicinskog fakulteta u Sarajevu Sebije Izetbegović. Komentar aktuelnosti donosi analitičarka Ivana Marić.

Dan uoči 8. marta govorimo o značenju, značaju ali i zloupotrebi i pogrešnom tumačenju Dana žena. Dan nakon 7. marta, šta obilježavamo, na šta ukazujemo, imamo li razloga da slavimo? Da li je patrijarhat zablistao u punom sjaju onda kada je 8. mart postao “praznik dama, ljepšeg pola, praznik malih znakova pažnje”? Za šta se žene danas i na koji način bore, kolike su im plate, jesu li kućni poslovi i dalje ženski, kada se odmaraju? O feminizmu, o ženi u bosanskohercegovačkom društvu za “Novi dan” govore: Kristina Ljevak, novinarka i aktivistkinja, Dženana Alađuz, direktorica Fondacije “Infohouse”, novinarka, aktivistkinja, Danijela Dugandžić, iz Udruženja za kulturu i umjetnost CRVENA i Dragana Miljković, socijalna radnica Fondacije Udružene žene Banjaluka.

Donosimo priče žena korisnica sigurnih kuća o nasilju koje su doživjele. U BiH je svaka druga žena do 15. godine bila žrtva nekog oblika nasilja, prema istraživanju OSCE-a iz 2019. Žene nasilje najčeće doživljavaju od svojih patnera. Gotovo polovina ispitanih žena smatra da je nasilje u porodici privatna stvar, a preko 40% njih ne zna šta činiti ako dožive nasilje. 84% žena ne prijavljuje nasilje zbog straha i nepovjerenja u institucije. O prevenciji nasilja nad ženama i važnosti usvajanja novog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u FBiH, kojeg je izradila Fondacija lokalne demokratije u saradji sa Sigurnom mrežom, za “Novi dan” govore: Nataša Mujkanović, sociologinja, koordinatorica Sigurne kuće u Sarajevu i Vibor Handžić, zastupnik u Domu naroda Parlamenta FBiH, predlagač novog Zakona o zaštiti u porodici u FBiH.

Na adresu Ureda za borbu protiv korupcije Tuzlanskog kantona upućeno je oko 950 pojedinačnih prijava imovine, a shodno Zakonu o prijavljivanju, porijeklu i kontroli imovine izabranih dužnosnika, nosilaca izvršnih funkcija i savjetnika. Onima koji to nisu učinili prijete kazne od 10.000 KM. Građani će sada prvi put imati jasan uvid u imovinske kartone izabranih dužnosnika, a svi podaci će biti dostupni na web stranici, u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka. Naš gost će biti sekretar Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom TK Muamer Šljivić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!