Evropska komisija sutra predstavlja Izvještaj o napretku zemlje na evropskom putu. Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH pisala Oliveru Varheljiju, komesaru Evropske unije za susjedstvo i proširenje i poručila da je BiH učinila značajan napredak. Je li BiH bliža pregovaračkom statusu s EU?
Kandidacijski status Evropa je prije godinu dana poklonila građanima BiH, političarima postavila uslove koje do danas nisu ispunili. Da li će i ovaj put zažmiriti?
“Mene će dobre vijesti iznenaditi”, komentira profesorica Lejla Ramić-Mesihović sa Odsjeka za međunarodne odnose Internacionalnog BURCH Univerziteta.
“Ako od osam tačaka koje su nam izvukli iz 14 prioriteta prije godinu dana kada smo dobili kandidacijski status, i rekli ovo treba da se ispuni što prije, ispunimo svega tri četiri stavke, to nije u redu. Nije u redu da bilo šta očekujemo u tom smislu”, upozorava Ramić-Mesihović.
Bivši diplomata Draško Aćimović smatra kako određeni vid pomoći BiH ipak može očekivati:
“Mislim da ćemo dobiti tehničku pomoć i da će se sve fokusirati na pravosudni sistem, na izvršenja i aktivni rad pravosudnih organa. To je osnova, prema mojim informacijama gdje su i najveće zamjerke po pitanju BiH”.
Bosna i Hercegovina je u proteklim mjesecima usvojila pet državnih zakona koji su pozdravljeni od Brisela iako su neki od njih poput izmjena Zakona o VSTV-u ili Zakona o slobodi pristupa informacijama daleko od evropskih standarda. Usvojene su i izmjene Zakona o ombudsmanu za ljudska prava, Zakon o strancima, Zakon o vinima. I dalje se čeka na Zakon o sprječavanju sukoba interesa, Zakon o sprječavanju pranja novca, Zakon o sudovima koji su ocjenjeni prioritetnim.
“Budimo do kraja iskreni, osim jednog priorieta koji je bio vezan za uspostavljanje parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje koji je tek nedavno profunkcionisao, ništa drugo od prioriteta nismo u potpunosti ispunili”, kazala je Ivana Korajlić Transparency internationala BiH.
Ultimatumi, ucjene, retorika podjela, prijetnje, antiustavna djelovanja, izmoljene reforme… Sve navedeno sadržano je i u posljednjem izvještaju Visokog predstavnika koji je daleko od impresivnog napredka kakvim je ocjenjena politička zbilja od pojedinih evropskih zvaničnika. Paralelne stvarnosti živi BiH.
Vladajuća koalicija, barem onaj dio iz entiteta Federacija BiH ne gubi optimizam, pa je tako uoči izvještaja o napretku, predsjedavajuća Vijeća ministara u pismu evropskom komesaru Oliveru Varhelyiju navela kako je BiH napravila vidljive pomake, posebno na potpunom sklađivanju svojih vanjskopolitičkih stavova sa stavovima Europske unije. Premijer FBiH Nermin Nikšić da nije zadovoljan brzinom, ali i preko društvenih mreža poručio da su neke stvari pomjerene zahvaljujući komprimisima i da bi priznanje i pomoć EU bili dodatna motivacija. Na X nalogu SNSD-a s druge strane, nijedna rečenica o Evropskom putu, mnogo je onih o nefunkcionalnoj BiH.
Dragan Čović, lider HDZ-a unatoč svemu, ostaje optimista.
“Izvješće koje mi očekujemo, mislim da će biti pozitivno za BiH. Afirmativno, kako je to predsjedavateljica Ursula von der Leyen kazala Krišto i to bi bilo ohrabrenje svima nama u BiH da nastavimo s reformama. U narednih 15 dana očekujemo niz sastanaka kako bismo završili 14 uvjeta koje smo dobili kao obavezu”, naveo je Čović.
U pozitivan izvještaj vjeruje i Elmedin Konaković. Pa ipak nakon posjete Berlinu po prvi put spomenuo je novi interval u martu. Kao važnije u ovom trenutku podvukao fondove koji se otvaraju BIH.
“Prioritet broj jedan jeste ovaj veliki paket podrške, približavanje jedinstvenom evropskom tržištu,šansa za ekonomiju, a onda na drugom mjestu politička poruka koja znači vjetar u leđa proevropkom putu u BiH”, kaže ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.
Draško Aćimović navodi da tih šest milijardi, to je četiri milijarde kredita i dvije grant sredstava, ali to je za cijeli Zapadni Balkan.
“Mi već sada imamo trideset milijardi koji su u igri i koje BiH nije iskoristila”, kazao je Aćimović.
Lejla Ramić-Mesihović je istaknula da “smo vidjeli smo da predsjednica EK želi da svi udvostručimo veličinu svojih privreda za deset godina”.
“Ja nikada nisam čula političara koji ima poluge moći u svojim rukama da kaže, mi smo za deset godina tu i tu. To su naše industrijske politike”, dodala je.
A novci koji bi svejedno mogli doći zapravo su za mnoge bh zvničnike jedini motiv zašto su i dalje barem deklarativno posvećeni procesu evropskih integracija.
“Da nema tih sredstava pojedini bi čak javno odustali od priče o evropskim integracijama S druge strane EU nije dovoljno učinila da ta sredstva uslovi konkretnim koracima vlasti u BiH. I to političari iskorištavaju”, istaknula je Korajlić.
Ukoliko BiH ne dobije pozitivan izvještaj o napretku male su šanse, gotovo ravne nuli, da EU u decembru otvori pregovore sa BiH.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!