Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma BiH odbila prijedlog dopuna Izbornog zakona poslanika SDA i Šemsudina Mehmedovića

Vijesti 28. aug 202412:02 0 komentara
F.Z./N1

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovina nije prihvatila prijedlog dopuna Izbornog zakona BiH, čiji je predlagač poslanik Šemsudin Mehmedović, kao ni prijedlog dopuna Izbornog zakona kojeg je predložila grupa poslanika SDA, zbog neusklađenosti sa Ustavom BiH.

Na 21. sjednici Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) nije utvrđena usklađenost sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH, niti su podržani principi Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač poslanik Šemsudin Mehmedović.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma nije utvrdila usklađenost sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH, niti je podržala principe Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagači poslanici: Amor Mašović, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Nermin Mandra, Midhat Čaušević i Šerif Špago.

Komisija je podržala Izvještaj o radu Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za 2023. godinu.

Komisija nije podržala Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine u 2023. godini, čiji je podnosilac Centralna izborna komisija BiH te prvi periodični izvještaj o uvođenju novih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini, čiji je podnosilac Centralna izborna komisija BiH.

Povodom Zahtjeva Ustavnog suda BiH za davanje odgovora o Zahtjevu za ocjenu kompatibilnosti čl. 1. i 18. Zakona o registraciji pravnih lica koje osnivaju institucije BiH („Službeni glasnik BiH“, br. 37/03 i 76/11) sa članom 2. Aneksa II Ustava Bosne i Hercegovine, a čiji je podnosilac Sud BiH, Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma PSBiH, ne ulazeći u meritum zakonskog propisa, konstatovala je da je Zakon o registraciji pravnih lica koje osnivaju institucije BiH („Službeni glasnik BiH“, br. 37/03 i 76/11), kojeg je usvojila PSBiH, u skladu sa Ustavom BiH.

Povodom Zahjteva Ustavnog suda Bosne i Hercegovine za davanje odgovora u vezi sa Zahtjevom za ocjenu ustavnosti Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH („Službeni glasnik BiH“, br. 25/04, 93/05, 15/08, 48/07, 63/23, 9/24 i 50/24) i podzakonskih akata VSTV BiH u postupcima odlučivanja o imenovanjima nosilaca pravosudnih funkcija sa odredbama čl. 1/2, i 11/3.e) Ustava BiH, a u vezi sa članom 14. Evropske konvencije i članom 1. Protokola broj 12 uz Evropsku konvenciju i članom 26. Medunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, te prava na obrazloženu odluku u vezi sa opštom zabranom diskriminacije iz člana 14. Evropske konvencije i članom 1. Protokola broj 12 uz Evropsku konvenciju zbog toga što, prema navodima tužiteljke, Zakonom o VSTV BiH nije predviđena mogućnost sudske zaštite prilikom procesa imenovanja, za razliku od prijema u druge vrste javne službe, te zbog toga što odredbe čl. 16. i 35. Zakona o VSTV BiH ne zadovoljavaju princip vladavine prava, a čiji je podnosilac Opštinski sud u Sarajevu, Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma PSBiH, ne ulazeći u meritum zakonskog propisa, konstatovala je da je Zakon o VSTV BiH („Službeni glasnik BiH“, br. 25/04, 93/05, 15/08, 48/07, 63/23, 9/24 i 50/24), kojeg je usvojila PSBiH, u skladu sa Ustavom BiH.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!