Obilne padavine koje traju nekoliko dana dovele su do porasta većine vodostaja u Bosni i Hercegovini, a u nešto težoj situaciji od ostatka zemlje je Krajina. Prijetnja dolazi i i iz susjedstva, s obzirom da su dijelovi Hrvatske i dalje pod vodom, dok se iz pravca Slovenije također očekuje i formiranje velikog vodnog vala rijeke Save. U Bosanskoj Krupi proglašeno je stanje elementarne nepogode.
Trenutno je vanredno hidrološko stanje na području slivova rijeka Une i Sane.
Nivoi za početak obavještavanja dostignuti su na svim hidrološkim stanicama koje su definisane Federalnim operativnim planom odbrane od poplava.
U toku dana očekuju se nove padavine na području Unsko-sanskog kantona.
Ipak, prema rezultatima simulacija prognostičkih sistema, tokom dana se očekuje stagnacija vodostaja i u toku večeri opadanje na gornjem i srednjem dijelu sliva Une. Na nizvodnom dijelu toka Une prognozira se porast vodostaja, tačnije na stanicama Bosanska Krupa, Bosanska Otoka i Krušnica.
Na blogu uživo pratimo posljednje informacije vezane za vodostaje i prognoze, a sa terena će se javljati i reporteri N1.
U Bihaću i Bosanskoj Krupi proglašeno stanje prirodne nesreće
U Bihaću i Bosanskoj Krupi od večeras je proglašeno stanje prirodne nesreće, što je potvrđeno nakon sjednica gradskih štabova civilne zaštite. Prethodno je takva odluka donesena i u Sanskom Mostu, što ilustrira ozbiljnost trenutne situacije u Unsko-sanskom kantonu (USK).
Obilne padavine prouzrokovale su rast vodostaja svih rijeka, izlijevanje vode iz riječnih korita, prodiranje vode u stambene, poslovne i pomoćne objekte, kao i aktivaciju klizišta.
Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić i članovi Službe civilne zaštite potvrdili su kako je samo u ovom gradu poplavljeno oko 200 objekata u deset gradskih naselja, ali i veliki broj poljoprivrednih dobara. Putna komunikacija prema naselju Klisi i dalje je prekinuta, tako da mještanima ovog naselja hranu i vodu za piće dostavljaju timovi za spašavanje na vodi i pod vodom.
Nema opasnosti od prodora vode u Kozarskoj Dubici
U Kozarskoj Dubici na snazi su vanredne mjere odbrane od poplava, za sada nema opasnosti od prodora vode u gradsko područje, niti ima potrebe za proglašenjem vanredne situacije, konstatovano je večeras na sastanku opštinskog Štaba za vanredne situacije.
Komandant opštinskog Štaba za vanredne situacije Radenko Reljić rekao je da su na sastanku analizirali rezultate do sada preduzetih mjera i konstatovali da nema kritičnih tačaka koje mogu ugroziti stanovništvo.
Građani USK u strahu
Tačno je devet godina od katastrofalnih poplava koje su Bosnu i Hercegovinu zadesile 2014. godine u kojima je najmanje 21 osoba izgubila život i zbog kojih su hiljade ljudi evakuirane iz svojih domova. Tačno devet godina poslije ponovo gledamo u nebo – sa nadom da će padavine stati, i da će voda ostati u riječnim koritima. Desetine domaćinstava su pod vodom u Krajini nad kojom kiša ne prestaje padati.
Više OVDJE.
Prvi puta zatvoreni dijelovi NP Krka
Zbog visokog vodostaja Krke po prvi puta je dio Nacionalnog parka Krka zatvoren za posjetitelje.
Dio pješačkih staza je poplavljen pa sve do povlačenja vode nije moguć posjet Skradinskom buku i Roškom slapu, a ne organiziraju se niti izleti brodom, izvijestili su iz Javne ustanove Nacionalni park Krka.
Stanivuković: Mašina ide u Novi Grad
Prvi čovjek Banjaluke Draško Stanivuković na zvaničnom Twitter nalogu objavio je kako mašina za punjenje vreća sa pijeskom ide u Novi Grad kao odgovor na zahtjev entitetske Uprave za civilnu zaštitu.
Stanivuković je kazao kako je “Banja Luka spremna da pomogne svim potencijalno ugroženim gradovima i opštinama širom Republike Srpske”. Dodao je da je stanje u ovom gradu stabilno.
Više OVDJE.
CZ Hrvatske: U više županija aktivnosti odbrane od poplava
U proteklih 24 sata pale su dodatne količine padavina na području gotovo cijele Republike Hrvatske, u prosjeku između 10 i 35 mm, a u toku su aktivnosti odbrane od poplava u više županija, izvijestila je u utorak Direkcija civilne zaštite i Hrvatske vode.
Iz Hrvatskih voda su izvijestili kako je najviše kiše palo na području Gorske Hrvatske Zavižan 48 mm, Ogulin 45 mm, Slunj 38 mm, Gračac 24 mm, a najmanje oborina, do 5 mm, palo je na području Istre i sjeverne Hrvatske.
Vanredne mjere su proglašene uz rijeke Ilove kod Velikog Vukovja, Une kod Hrvatske Kostajnice, te Save kod Jasenovca.
Žena povrijeđena u Tuzli
Područje Tuzle je u popodnevnim satima zahvatila oluja praćena jakom kišom i vjetrom.
Žena čiji su inicijali Z.M. (60) povrijeđena je u blizini Gradske uprave Tuzla kada je na nju palo drvo usljed vremenskih neprilika.
Mijetović: U petak sjednica Vlade FBiH
Ministar razvoja, obrta i poduzetništva FBiH Vojin Mijetović kazao je za N1 kako će u petak biti sjednica Federalne vlade u vezi sa poplavama.
"Jutros smo se konsultovali da ćemo staviti na raspolaganje sve što Vlada može i što je u kapacitetu da izađe u susret građanima koji su pretrpjeli štetu. Očigledno će biti toga i da pokušamo sanirati koliko je moguće. Nažalost, ne rješavamo sistemski priču oko bujičnih poplava nego svaki put sačekamo i mislim da je to sjajna tema da u narednom periodu preventivno, infrastrukturnim radovima preveniramo poplave, a ne čekamo nove", kazao je Mijetović.
Došlo je vrijeme da počnemo da rješavamo takve stvari, dodao je još.
"Ne smijemo dočekati ponovo neke poplave i da ponovo saniramo. Trebamo preventivno uraditi da poplava više ne bude", zaključio je ministar.
Voda prodrla u kuće u mjesnoj zajednici Kostela
U turističkom naselju Kostela voda je poplavila objekte, a sada je prodrla i do stambenih kuća.
U toku su radovi na novim nasipima u mjesnoj zajednici.
Una dostigla 450 centimentara: Kostajnica proglasila vanredno stanje
Komandant Štaba za vanredne situacije opštine Kostajnica Nikola Janjetović, na prijedlog opštinskog štaba, donio je Odluku o proglašenju vanrednog stanja na području te opštine.
Obilna kiša u Kostajnici ponovo je aktivirala klizište na magistralnom putu M14 Kostajnica – Kozarska Dubica.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!