
U Banjaluci je održana sjednica Narodne skupštine Republike Srpske. Na dnevnom redu su bili Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, po hitnom postupku; Prijedlog zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja "vanustavnih institucija BiH" (Sud, Tužilaštvo, SIPA), po hitnom postupku; Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, po hitnom postupku i Prijedlog zakona o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, po hitnom postupku. Svi su usvojeni uprsko upozorenjima da se ovim krši Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum. Pratite uživo sve detalje vezane za sjednicu i reakcije.
Prva kritika iz RS-a na odluku Narodne skupštine
"Politika je borba, ali mir je granica koja se ne smije preći! PDP jeste za vraćanje nadležnosti koje pripadaju Republici Srpskoj, ali pod preduslovom bezbjednosne i političke situacije u zemlji, a ne ad hok preko noći. Zato se protivimo usvajanju zakona u NSRS koji zabranjuju rad pojedinih ustanova, jer smatramo da oni narušavaju granicu mira i otvaraju prostor za dalju političku nestabilnost. Takvi potezi mogu dodatno usložiti i bezbjednosnu situaciju u BiH. Zato smo jasno rekli – ovakav pristup ne podržavamo”, poručio je u četvrtak lider PDP-a i prvi čovjek Banjaluke, Draško Stanivuković. Opširnije pročitajte OVDJE.
Usvojen Zakon o NVO
Prijedlog zakona o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, poznat kao Zakon o NVO, usvojen je u NSRS kao i Odluka o stupanju na snagi istog dan nakon objave u Službenom glasniku RS.
Njime se predviđa Poseban registar neprofitnih organizacija osnovanih u Republici Srpskoj koje finansijski ili na drugi način pomažu strani subjekti uz političko djelovanje i političke aktivnosti neprofitnih organizacija koje ih određuje kao agente stranog uticaja.
NVO će biti dužne da podnose finansijske izvještaje Ministarstvu o uplatama, donatorima, ali i načinu trošenja sredstava.
Usvojen Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika RS
Usvojen je Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika RS kao i Odluka kojom isti stupa na snagu dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS. Ovim se uvodi novo krivično djelo nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa Republike Srpske.
Zakon definiše kažanjavanje službenih i odgovornih osoba koje obavljaju javanu dužnost u institucijama RS i BiH ukoliko ne sprovode, nepoštuju ili ometaju provođenje odluka institucija RS.
Predviđene su zatvorske kazne od šest mjeseco do pet godina, te izricanje i mjera zabrane vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti.
Ministar pravosuđa je naveo da neće biit kažnjeni oni koji ostanu raditi u ovim institucijama već samo u slučaju ako ne budu poštovali odluke NSRS i drugih organa RS.
Usvojen zakon o "VSTV RS"
Zakon o VSTV RS usvojen je sa 49 glasova za i 3 protiv, po hitnom postupku. Ovo znači da će Visoko sudsko i tužilačko vijeće biti formirano u RS. Ovaj zakon je izazvao i polemike, ali i podsmjehe zbog odredbi ko može obnašati funkciju sudije. Video pogledajte OVDJE.
NSRS usvojila zakon o zabrani djelovanja "vanustavnih institucija BiH"
Prijedlog zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja "vanustavnih institucija BiH" usvojen je u NSRS sa 49 glasova za i 3 protiv.
Usvojenim Prijedlogom zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH predviđena je zabrana rada i postupanja Suda BiH, Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH u RS.
Jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom njenom dijelu teritorija nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, na što su upozoravali opozicioni poslanici.
Sud BiH, Tužilaštvo BiH, te SIPA formirani su na osnovu zakona usvojenih u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, te potvrđenih u državnom Domu naroda, a prema prethodnom dogovoru entiteta i Vijeća ministara BiH. Da bi bili ukinuti, prema Ustavu BiH, o tome se takođe mora izjasniti Parlament BiH.
Odluka o prijevremon stupanju na snagu zakona "o zabrani djelovanja neustavnih institucija"
Usvojeno sa 49 glasa za, tri protiv da Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja "vanustavnih institucija BiH" stupi na snagu dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS.
Završena je rasprava, pauza pa slijedi glasanje
Rasprava o prijedlozima zakona za "VSTV RS", dopuna Krivičnog zakonika RS i Zakona o "NVO" je završena. Nakon 10-minutne pauze slijedi glasanje.
Glamočak: Nemojte ove zakone usvajati, vrlo je opasno!
Poslanik Nedeljko Glamočak kazao je kako ne bježe, ali da neće da učestvuju u ponižavanju NSRS.
"Ne podržavamo presudu Suda BIH jer je nepravdena i napravila je ovo što jeste, ali zašto je do nje došlo - to je stvar vaših politika i to je pitanje za vas i vi trebate dati odgovor građanima zašto je uopšte došlo do suđenja. Nemojte ove zakone usvajati. Teški su to zakoni. Nije ambijent, nije vrijeme da se oni usvoje. Već su krenuli incidenti. Vrlo je opasno. Napravit će veće probleme nego što ih imamo. Nije prvi put da NSRS po ovim istim pitnajima usvaja odluke, zaključke i zakone i oni su ostali u ladicama, ali nije tada bio ovakav ambijent. Ubijeđen sam da će i ovi ostati u ladicama, ali incidenti koji već nastaju ili mogu nastati - ne mogu se povratiti", rekao je.
Potom je poručio da se stave u ulogu ljudi od kojih traže da napuste institucije BiH i kako je njima i njihovim porodicama koje žive od tih plata.
"Danas niko ne priča o malim platama, malim penzijama, svakodnevnim poskupljenjima. Evo sada u ovom košmaru provlači se još jedno povećanje cijene struje, a da ne pričamo o propastima javnih predzeća i banaka. To sve guramo pod tepih, a do toga trebaju da žive građani pa onda i politika. Molim vas da se još jednom svi zamislimo i razmislimo - kakve odluke donosimo i kakve posljedice te odluke mogu donijeti", poručio je.
Skandal Vlade RS: "Sudije mogu biti oni koji su završili fakultet do 6.4.1992."
"Dopune Krivičnog zakona pisane za ispunjavanje hira jednog čovjeka"
Maja Dragojević Stojić kazala je kako je "nevjerovatno da u najtežem trenutku svi govornici pozicije, uključujući predsjednik,a izdvojili veliku većinu vremena na etiketiranje opozicionih poslanika".
"Da g. Budimir (Željko Budimir, ministar za naučnothenološki razvoj i visoko obrazovanje RS, op.a.) postavlja dijagnoze i govori poslaniku Vukanoviću da je psihijatrijski slučaj ili da se javi nekom je stavrno uvreda da ne znam zašto smo se vratili ovdje i diskutujemo", navela je.
Komentirajući zakone kazala je kako su donijeli zakone kako bi "uneredili nešto i pokazuju pravo lice vlasti koju svoju nestručnost kompentuju zlobom".
"Vi ste kombinacija toga i to ima katastrofalne posljedice. Kada pitate nekoga od naših građana kako je ovdje, velika većina će reći da je katastrofa. Posljednji u nizu zlobe i nestručnosti je dopuna Krivičnog zakonika za lica koja nepoštuju odluke organa RS. Ove izmjene su pisane da bi se ispunili hirovi jednog čovjeka u koju se sam upleo iz njemu znanih razloga", rekla je te dodala: "Djeluje mi da ima zlobe jer u svim problemima s kojima se nosimo, u trenucima kada cijene dvljaju, gorivo poskupljuje, kriminal cvjeta, poskupljuje struja, prokišnjavaju bolnice, svaka bitnga može da kopa ugalja i kada nam je prirodni priraštaj na istorijskom minimum, a budžetski deficit sve veći, vi ste ovo smislili kao prioritet. Ne znam kako vas više nije sramota naroda i hoćete li kako izaći iz tog svog svijeta umišljenih uloga i početi raditi na rješavnaju problema naroda".
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare