Vanredan sastanak: Urgentno djelovati i mijenjati postojeća zakonska rješenja

Vijesti 16. aug 202313:49 1 komentar
F.Z./N1

U Parlamentarnoj skupštini BiH održan je vanredni sastanak ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlida Hurtića s predstavnicima Sigurne mreže BiH, mreže nevladinih organizacija u okviru kojih djeluju sigurne kuće za žrtve rodno zasnovanog nasilja, nakon čega je održana i konferencija za novinare. Rečeno je da su dogovorili određene zaključke i smjernic.

Sevlid Hurtić, državni ministar za ljudska prava i izbjeglice rekao je da su odlučni ići dalje i vršiti pritisak, kako se ne daj Bože, ne bi desila opet ista stvar.

“Želim da pošaljem poruku kao čovjek, ministra, i suprug svim onima koji su maltretirani u porodici da kada se odluče da izađu iz te kuće, potraže bezbjednost i pomoć, da se ne vrate i da idu dalje, da se tom nasilniku ne vrate, i idu dalje, jer on će se lomiti i pokušavati da je vrati nazad, jer kad se vrati onda, zaključili smo, nastupa pakao za tu ženu i dijete”, rekao je Hurtić.

F.Z./N1

Aida Behram, izvršna direktora organizacija “Žene sa Une” iz Bihaća istaknula je da je tolerancija na rodno zasnovano nasilje prema ženama u bh. društvu, kako u porodici, tako i na radnom mjestu, a naročito kad je u pitanju femicid, kao sto je zadnji slučaj iz Gradačca, zahtjevaju urgentnost donošenje novih i provođenja postojećih pravnih propisa, a u skladu sa preporukama Vijeća Evrope za provedbu Istanbulske konvencije.

“Donijeli smo nekoliko zaključaka i usaglasili se da je potrebno urgentno djelovati u smislu mijenjanja postojećih zakonskih rješenja, naročito kad je u pitanju FBiH, i kada je u pitanju zbrinjavanja žena i djevojčica u zbrinjavanje sigurnih kuća. Razgovarali smo i o tome da li su sigurne kuće otvorene za sve žene”, rekla je Behram.

F.Z./N1

Gorica Ivić iz Fondacije “Udružene žene” iz Banjaluke podcrtala je da je donošenja zakona i normativa neophodno i bez njih ne možemo postupati, ali ukoliko se zakoni ne budu provodili, ukoliko se pojedinci ne budu pozvali na odgovornost u ovakvim slučajevima, boji se, kaže, da ćemo i dalje imati isto ili slično postupanje.

“Femicid kao ubistvo žene je kraj. Žene više nema. Sve se trebalo uraditi kako ne bi došlo do ovoga. Imali smo slučajeve dugogodišnjeg nasilja u porodici, gdje dođe do ubistva žena i krivično djelo nasilje u porodici dođe na sud tek godinu dana nakon ubistva žene. Nasilje u porodici nije problem samo nevladinih organizacija, niti jedne institucije, već svih u lancu zaštite, a problem društva u konačnici”, naglasila je Ivić.

F.Z./N1

Ingrid McDonald, rezidentna predstavnica UN-a u BiH smatra da je najtragičnije da su se mogla ova događanja spriječiti. Osvrnula se na posljednju statistiku i kazala da je 60 žena stradalo kao žrtva femicida, a 85 posto žena ne prijavljuju nasilje policijskim organima.

“Tri godine je na čekanju zakon da bude usvojen u FBiH. Ništa od ovog nije izmišljanje tople vode, to su stvari koje zahtjevaju političku volju”, poručila je McDonald.

F.Z./N1

Samra Filipović Hadžiabdić iz Agencije za ravnopravnost polova BiH pozvala je predstavnike iz RS da daju svoje predstavnike u Odbor za praćenje Istanbulske konvencije jer je to jedna od preporuka koja se mora ispoštovati.

F.Z./N1

“Kao potpisnici Istanbulske konvencije, država, što znači predstavnici svih institucija, moraju u ovom slučaju postupati sa dužnom pažnjom, to im je obaveza”, poručila je Filipović Hadžiabdić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare