Velika promjena: Kako radi novi način moderacije na Facebooku i Instagramu?

Ekonomija 08. jan 202517:00 0 komentara
JOSH EDELSON / AFP

Mark Zuckerberg je objavio da će Meta koristiti „bilješke zajednice“ za moderaciju sadržaja na platformama poput Facebooka i Instagrama — ali šta tačno to znači i kako je funkcionisalo na drugim platformama?

Meta navodi kako će ova funkcija biti slična onoj na platformi Elona Muska, gdje određeni suradnici mogu dodavati kontekst objavama koje smatraju obmanjujućima ili kojima je potrebno dodatno pojašnjenje. Ovaj model moderacije kojeg generiraju korisnici uvelike će zamijeniti dosadašnje provjere činjenica koje su vršili ljudi.

Elon Musk/REUTERS/File Photo

„Vidjeli smo kako ovaj pristup funkcionira na platformi X, gdje zajednica odlučuje kada su objave potencijalno obmanjujuće i kada im je potreban dodatni kontekst, a korisnici s različitim perspektivama odlučuju koji kontekst je koristan za druge korisnike,“ navodi se u saopćenju Mete.

Musk, koji povremeno ima napet odnos sa Zuckerbergom, izgleda da podržava ovaj potez, objavivši komentar „Ovo je cool“ na članak o promjenama koje je Meta uvela.

Kako su nastale „bilješke zajednice“

Ideja o „bilješkama zajednice“ pojavila se na Twitteru 2019. godine kada je tim programera u kompaniji, sada poznatoj kao X, osmislio model koji koristi „crowdsourcing“ za rješavanje problema moderacije sadržaja. Keith Coleman, tadašnji potpredsjednik proizvoda X-a, izjavio je za časopis Asterisk da su prethodne procedure provjere činjenica koje su vršili ljudi imale tri glavna problema: osoblje nije moglo dovoljno brzo reagirati, obim objava bio je prevelik, a javnost nije imala povjerenja u odluke koje donosi kompanija.

Colemanov tim razvio je prototipe i odlučio se za verziju koja korisnicima omogućava dodavanje bilješki koje se prikazuju ispod objava. „Ideja je bila da, ako su bilješke razumne, korisnici koji vide objavu mogu pročitati bilješku i sami donijeti zaključak,“ objasnio je Coleman.

U januaru 2021. godine kompanija je pokrenula pilot program pod nazivom „Birdwatch“, nekoliko sedmica nakon nereda na Kapitolu 6. januara. Prvog dana pilot programa bilo je 500 suradnika. U prvoj godini bilješke zajednice prikazivale su se na posebnoj stranici „Birdwatch“, ali je alat kasnije unaprijeđen.

Kada je Musk preuzeo platformu 2022. godine, preimenovao je funkciju u „bilješke zajednice“ i omogućio njezinu širu međunarodnu upotrebu. Također je demontirao tim za povjerenje i sigurnost, ukinuo mnoge sigurnosne politike i smanjio pravila moderacije. Musk je 2022. izjavio da bilješke zajednice imaju „nezamisliv potencijal za poboljšanje tačnosti informacija“.

Kako funkcioniraju „bilješke zajednice“ na X-u

Na platformi X, bilješke zajednice omogućavaju korisnicima da sami moderiraju sadržaj. Registrirani suradnici mogu dodavati kontekst uz objave koje smatraju obmanjujućima ili netočnima. Drugi suradnici potom ocjenjuju korisnost tih bilješki. Kada dovoljan broj suradnika s različitim stavovima ocijeni bilješku kao korisnu, ona postaje javno vidljiva ispod objave.

Primjerice, nedavno je jedna objava na X-u dobila bilješku zajednice koja je objašnjavala trend na TikToku i pružala dodatni kontekst koji objašnjava sadržaj objave.

X koristi algoritam za ocjenjivanje bilješki, a kod algoritma je transparentan i dostupan javnosti. Kompanija tvrdi da bilješke ne predstavljaju stavove platforme i da ih njihovi timovi ne mogu uređivati. Objave se uklanjaju samo ako krše pravila ili politiku platforme.

Metin plan za „bilješke zajednice“

Meta planira uvođenje bilješki zajednice na Instagram, Facebook i Threads u narednim mjesecima. Kompanija je izjavila da neće pisati bilješke niti odlučivati koje će se prikazivati, slično pristupu na platformi X. Korisnici se već mogu prijaviti za sudjelovanje u programu.

Joel Kaplan, glavni direktor za globalne poslove Mete, izjavio je da će kompanija ukinuti dosadašnje provjere činjenica trećih strana i koristiti manje nametljive oznake koje ukazuju na dodatne informacije za korisnike koji žele više konteksta.

Prednosti i izazovi funkcije

Jedan od potencijalnih problema jest da se bilješke dodaju tek nakon što je objava već pregledana i potencijalno proširena. Još jedan izazov je potreba za konsenzusom među suradnicima iz različitih političkih spektra, što može biti teško postići u polariziranom okruženju.

Međutim, jedna od prednosti jest da javnost više vjeruje informacijama koje dolaze od drugih korisnika nego onima koje dolaze od velikih kompanija. Maarten Schenk, suosnivač i glavni tehnički direktor agencije Lead Stories, rekao je da bilješke zajednice koriste neutralan jezik i izbjegavaju optužbe poput „Ovo je laž“, što doprinosi njihovoj prihvaćenosti.

Istraživanje Instituta Qualcomm s Kalifornijskog univerziteta u San Diegu pokazalo je da je funkcija bilješki zajednice na platformi X pomogla u uklanjanju dezinformacija, naročito u vezi sa zdravstvenim temama poput COVID-19.

Zuckerberg je izjavio da su dosadašnje prakse moderacije Mete rezultirale prevelikom cenzurom i brojnim greškama te da će nova funkcija pridonijeti vraćanju slobode izražavanja na Meta platformama. Novoizabrani predsjednik Donald Trump pohvalio je ovaj potez, smatrajući da je rezultat ranijih pritisaka na Metu, dok je Musk izrazio zadovoljstvo promjenom.

Korisnici sada s nestrpljenjem prate kako će se „bilješke zajednice“ pokazati na Meta platformama i hoće li uspjeti povećati povjerenje u objave na društvenim mrežama.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!