U PSBiH održana je velika konferencija povodom Svjetskog dana djeteta. Predstavljeni su ključni problemi, s kojima se djeca suočavaju, uključujući i razne oblike nasilja.
Šta očekuju od društva, vlasti? Upravo je ovo bilo centralno pitanje Novog dana. Gosti su bili Najda Hajdarević i Sumeja Karačić, te glasnogovornica UNICEF-a, Nineta Popović.
Plavi telefon se nametnuo kao fokus. Informacije određene govore kako je deset puta više poziva zbog “cyber bullyinga”, odnosno nasilja u digitanom svijetu, “da li vi imate osjećaj, s obzirom na to da posjećujete platforme za mlade, da je to tako, da se povećava online nasilje?”, upitala je voditeljica.
“Definitivno je nasilje izraženije, pogotovo cyber, međutim danas imamo i više stručnjaka za upravo cyber nasilje. Ali svakako da je izraženije, mislim da ta online dostupnost, što počinilac, odnosno vršiocilac nasilja, nije nikako ograničen, tako da stalno mogu vršiti to nasilje, to je jedan od razloga”, istakla je gošća.
Mladi su sve više svjesni svih oblika nasilja, kažu gosti “znaju ga prepoznati, kako vršnjačko, tako i ostale vrste nasilja, međutim, jedan od najvećih problema je što, iako se zna o vršnjačkom nasilju, o ostalim oblacima se nedovoljno zna. Imamo psihičko nasilje, rodno zasnovano, o tome se manje priča, vjerujem da odrasli nisu dovoljno upoznati a i mladi sa tim vrstama. Opet cyber nasilje je više zsatupljenije i u školama se priča o tim temama, tako da mladi više znaju o tome”, smatra Naida.
Gošće smatraju kako se dovoljno govori o nasilju, no premalo o tome kako reagovati na nasilje, kao i prijaviti to nasilje.
“Možda bismo više trebale razgovarati o tome kako da ne dođe do nasilja, trebaju se edukovati kako djeca, tako i odrasli. Nisu svi dovoljno upućeni, čak i same žrtve nekada tek u poodmakloj fazi shvate da se ustvari radi o tim oblicima nasilja”, istakla je Sumeja.
Kada je riječ o nasilju nad djecom, egzaktnih podataka, nema. “Sve to nas ograničava da napravimo adekvatan sistematski odgovor na ovaj rastući problem. Jedan od podataka, koji je nažalost star više od deset godina, pa se situacija vjerovatno promijenila je taj da preko 50 posto odraslih ljudi smatra da je fizičko kažnjavanje djece jedno društveno poželjno ponašanje, da je opravdano kao mjera odgoja. Teško da su se stvari promijenile, zato što drugo istraživanje pokazuje da i mladi ljudi, oni do 25 godina, smatraju da je u nekim situacijama opravdano nasilje nad ženom u porodici”, kazala je glasnogovornica UNICEF-a.
“Plavi telefon”, odnosno savjetodavni telefon za djecu trebao bi biti jedinstveni broj na nivou BiH, upravo u tom smjeru i idu aktivnosti koje poduzimaju naše gošće.
“To je savjetodavna linija, ko god ima bilo kakav problem, osoba koja će se javiti će saslušati to dijete, pokušati da riješi taj problem, da mu kaže općenito kako da se ponaša u određenoj situaciji. Ukoliko to dijete bude željelo nastaviti razgovore s našim volonterima, taj broj je uvijek dostupan, mi ćemo se boriti da on bude dostupan 24 sata, kao i mogućnost tekstualnih poruka, taj broj mora biti dostupan 24 sata, a poruke moraju biti dostupne za žrtvu nasilja koja stvarno ne može da nazove i da priča, nego da se obrati tekstualnom porukom”, navela je Najda.
Broj “plavog telefona” je 080 05 03 05.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!