Prema podacima policije u Kantonu Sarajevo, vožnja u pijanom stanju nije nužno među najčešćim uzročnicima nesreća - ali jeste među uzročnicima koje dovode do najtežih nesreća. Alkohol nam mijenja percepcije, ulijeva samopouzdanje, utiče i na psihičke i na fizičke performanse. Sagovornici N1 na ovu temu, komandir Policijske stanice Stari Grad Sarajevo, Nedžad Mulaosmanović i psihijatar Tarik Hodžić sa sobom su donijeli i 'pijane naočale' - sprave koje nam za cilj imaju trijeznim dočarati koliko nemoćni možemo biti sa 0.8, jednim, ili više promila u krvi.
Svi znamo da alkohol mijenja naše sposobnosti. No, znamo li pojasniti šta nam se tačno dešava i zašto se tada, ni pod kojim okolnostima, ne bismo smjeli naći u ulozi vozača?
“Smanjuje se perifirni vid. Zdrava osoba vidi i jedan mali dio iza sebe, na 220. Već na jendom promilu taj se ugao snnižava na nekih 160, a što više raste alkoholemija, ugao će padati. Može pasti i na nekih 90 stepeni, što će u gradskom saobraćaju biti ogroman problem. Smanjuje se i percepcija daljine i dubine. Broj podražaja koje oko dobija kod trijeznog i pijanog čovjeka nije isti. Trijezan čovijek vidi 18 slika po sekundi, a kod pijanog to spada na jednu po sekundi, kod teških opijanja. Mijenaju se i boje, što može biti ogroman problem sa semaforima, a nadalje, ne vidite ni pješake sa strane”, pojasnio je specijalista psihijatrije, Tarik Hodžić.
A kako to može izgledati? Stručnjaci su nam teške situacije pokušali približiti kroz naočale koje simuliraju naše stanje sa oko tri promila u krvi. Stavili smo ih na objektiv naše kamere i evo šta smo zabilježili:
A ‘pronosali’ smo i one koje nam pružaju uvid, odnosno pogled na okruženje oko sebe koje stekne osoba sa jednim, ili nešto manje promila u krvi.
Šta se dešava kada policija u KS zaustavi pijane vozače?
Između ostalog, govorili smo i o postupanju policije sa pijanim vozačima, a komandir Mulaosmanović istakao je niz apsurda koje KS ima u svojim propisima – pored toga da će oni koji se opijaju na javnim mjestima, poput parkova, za to kaznu platiti 500 KM, a ukoliko ste zaustavljeni sa 0.8 promila alkohola u krvi i tako postali direktna prijetnja i sebi i svima oko sebe – platit ćete 50 KM (odnosno, čak i manje ukoliko to učinite brzo).
Nadalje, prema trenutnim zakonima, policijski službenik je dužan pijanog vozača isključiti iz saobraćaja. Ukoliko se utvrdi više od 1,5 promila ili vozač odbije testiranje – osoba se obavezno zadržava u prostorijama policijskog organa do triježnjenja, a najduže 12 sati.
Automobil ostaje na mjestu zaustavljanja.
Međutim, komandir ističe da različite policijske agencije različito postupaju, jer je problem što elementi zadržavanja nisu detaljno propisani. To je samo jedan u nizu aspekata ovog pitanja kojeg bi u KS trebalo promijeniti.
Posebno upozorenje: Ne kombinujte alkohol sa energetskim pićima
Pored niza vrijednih pojašnjenja, sagovornici N1 na ovu temu istaknuli su još jedno važno upozorenje, naročito za mlade:
“Energetska pića povećavaju budnost. Međutim, alkohol u tom piću vas opija, a kofein prekriva opijenost. Možete dobiti osjećaj da ste manje pijani nego što zaista jeste, a fakt je da ste, na primjer, popili pet Red Bull – vodki, što može imati alkoholemiju blizu dva promila, zavisno od osobe”, pojasnio je psihijatar Tarik Hodžić.
Potom su, i Hodžić i Mulaosmanović isprobali naočale koje su donijeli. Imali su poteškoća sa dohvaćanjem stvari oko sebe, imali su duple slike, stvari koje su stajale pored – djelovale su jako daleko. Kako je to izgledalo, kao i cijeli razgovor, pogledajte u videu ispod.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!