Vijeće Europe poziva BiH da poboljša zakonodavstvo o slobodi pristupa informacijama

Vijesti 16. jul 202411:31 0 komentara
Winfried Rothermel / imago stock&people / Profimedia

Stručna grupa Vijeća Europe, Grupa za pristup informacijama (Access Info Group - AIG), pozvala je Bosnu i Hercegovinu da poboljša određene aspekte svog zakonodavstva o pristupu službenim dokumentima u posjedu javnih tijela.

Nezavisna grupa stručnjaka stvorena za praćenje provedbe Konvencije Vijeća Europe o pristupu službenim dokumentima, objavila je danas svoj prvi izvještaj o osnovnoj evaluaciji Bosne i Hercegovine.

Izvještaj sadrži opsežnu analizu Zakona o slobodi pristupa informacijama na razini institucija Bosne i Hercegovine, Zakona o slobodi pristupa informacijama Federacije Bosne i Hercegovine i Zakona o slobodi pristupa informacijama Republike Srpske.

Ovi zakoni se primjenjuju na širok raspon javnih tijela obuhvaćenih konvencijom i informacija koje ona posjeduju, garantirajaući pravo na pristup službenim dokumentima bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi.

“Ograničenja prava pristupa utvrđena ovim zakonima u skladu su s 11 interesa predviđenih konvencijom koji dopuštaju stranci da uvede ograničenja pristupa informacijama u vlasništvu države. Prema tim zakonima, u slučajevima kada se zakonska ograničenja primjenjuju, treba procijeniti nanose li ona štetu interesima koji se žele zaštititi te postoji li pretežniji (važniji) javni interes za otkrivanje tražene informacije. AIG ističe određene aspekte obrade zahtjeva za pristup informacijama prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama na razini institucija Bosne i Hercegovine gdje treba osigurati potpunu usklađenost s konvencijom, posebno u pogledu pomoći koju treba pružiti podnositelju zahtjeva, zahtjevu za prijenos ili pristup unutar javne uprave i odbacivanje zahtjeva za pristup na administrativnim osnovama”, saopšteno je iz ovog tijela Vijeća Europe.

Podsjećaju kako je Bosna i Hercegovina ratificirala Konvenciju Vijeća Europe o pristupu službenim dokumentima 31. januara 2012., koja je u zemlji stupila na snagu 1. decembra 2020. godine.

Inače, Konvencija dopušta svakoj stranci da ograniči pravo pristupa službenim dokumentima sve dok su ograničenja precizno određena zakonom, nužna u demokratskom društvu i razmjerna cilju zaštite 11 interesa od štete: a) nacionalna sigurnost, odbrana i međunarodni odnosi; b) javna sigurnost; c) sprječavanja, istrage i krivičnog procesuiranja kriminalnih aktivnosti; d) disciplinske istrage; e) inspekcija, kontrola i nadzor od strane javnih tijela; f) privatnosti i drugih legitimnih privatnih interesa; g) trgovački i drugi gospodarski interesi; h) ekonomske, monetarne i tečajne politike države; i) jednakosti stranaka u sudskom postupku i učinkovitom provođenju pravde; j) okoliša; ili k) rasprave unutar ili između javnih tijela u vezi s ispitivanjem nekog pitanja.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!