Više od 60 ubijenih žena za nešto više od pet godina u BiH: Šta se čeka?

Vijesti 10. dec 202420:26 0 komentara

A u šest bh. gradova danas protesti. Negdje šutnjom, negdje zvižducima ukazano je na porast broja slučajeva femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama. Po ko zna koji put okupljeni su zatražili adekvatan institucionalni odgovor, s naglaskom na pravovremenu zaštitu žrtve. Više od 60 ubijenih žena za nešto više od pet godina u BiH, nameće pitanje: šta se čeka?

Samo u ovoj godini, u BiH je ubijeno 13 žena. Ubice su muškarci s kojima su bile u emotivnoj ili rodbinskoj vezi. Posljednja žrtva femicida je iz Mostara, odakle su, kao i u još pet gradova, predočeni zahtjevi prema nadležnim institucijama, s naglaskom na zaštitu žrtve koja je prijavila nasilje. Jedinstvena baza podataka o slučajevima nasilja, registar počinilaca, te prepoznavanje djece kao žrtava, samo su neki od njih.

“Pored onoga što smo već tražili, insistiramo na tome da se u zakon uvede pojam femicid. Naša poruka svima je “ne šutimo, otvorimo oči, otvorimo uši, otvorimo usta, govorimo”, ističe Ifeta Ćesir Škoro Udruženje “Inicijativa građanki i građana Mostara.

Međutim, da li je izostanak masovnosti na ovakvim skupovima znak da smo kao društvo, ponovo, podbacili?

“Mislim da je problem u vremenskom periodu, odnosno, radnom vremenu. Ljudi rade. Iskreno, malo sam i razočarana, ali nadam se da će biti bolje”, smatra Nataša Jekić, CENTAR ZA KULTURU GRADA MOSTARA.

“Državo pokaži da nismo sami”

Uz crvene marame koje poručuju: Niti jedna više i poruke koje predvode one poput: “državo pokaži da nismo sami”, zahtjevi su pročitani i na banjalučkom Trgu Krajine.

“Procjenu rizika vršiti nakon svakog saznanja da postoji neposredna opasnost od nasilja u porodici i drugih oblika rodno-zasnovanog nasilja, obuhvaćenih Istanbuslkom konvencijom. Na osnovu toga osigurati maksimalnu zaštitu i podršku žrtvama, uključujući hitne i zaštitne mjere”, naglašava Gorica Ivić, FONDACIJA “UDRUŽENE ŽENE”.

Koje, nerijetko, ostaju po strani. Zbog toga je Zenica danas vrištala tišinu. Crvene marame zavezane na ogradi kamenog mosta, smrtovnice koje upozoravaju na to da su dvije od tri ubijene žene starosti između 17 i 63 godina, slučajne prolaznike nisu ostavili ravnodušnim.

“Ako uradimo malo detaljniju analizu ovih, preko 60 ubistava, bogami ćemo svašta nešto isčačkati i vidjeti da su se ta ubistva, dobar broj njih, itekako mogao spriječiti. Zato vrištimo tu tišinu, jer nisu htjeli da čuju glasan vrisak žena koje su ubijene i više ne mogu ni da vrište“, upozorila je Duška Andrić, CENTAR ŽENSKIH PRAVA ZENICA.

Organizatori su dijelili i prospekte kojima je cilj podizanje svijesti kod građana, a na čijoj je izradi, između ostalog, učestvovalo i Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova. Koliko je važno vratiti povjerenje u institucije, posebno, pravosudne organe, svjedoči i više od 80% neprijavljenih slučajeva nasilja.

“Nikada ne smijemo zaboraviti žene koje su stradale zato što je društvo, kompletno, tolerantno na nasilje nad ženama”, poručila je Meliha Sendić, CENTAR ŽENSKIH PRAVA ZENICA.

Pojedina ubistva nerijetko su zamagljena tzv. romantizovanom slikom u našem društvu, da su se dogodila iz ljubomore. Nije to tragedija. To je zločin, ubistvo. Obeshrabrene odnosom prema njima, žrtve nasilja, nerijetko, prekasno, potraže pomoć.

“Žene trpe jako dugo. I kad se odluče, već su podobro istrošene. I emotivno i fizički i mentalno”, pojašnjava Nurka Babović, TERAPEUT U CENTRU ŽENSKIH PRAVA.

Da nema vremena za gubljenje pokazuje i porazna statistika. A žene i djevojčice ne smiju da postanu samo brojevi.

U BiH je, vrijedi napomenuti, u posljednjih pet godina ubijeno više od 60 žena. To znači, jedna žena, u prosjeku, mjesečno.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!