Hitna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo sazvana je zbog trenutne situacije nakon izmjena federalnog Zakona o pripadnosti javnih prihoda. Izmjenama se Kantonu Sarajevo ukida ponder 2, što prema procjenama ekonomskih stručnjaka, znači da taj kanton ostaje bez gotovo 90 miliona KM u budžetu. Premijer smatra kako se Zakon treba mijenjati zbog nepravedne raspodjele novca posebno u Tuzli, ali Sarajevo nije adresa na koju novac odlazi.
Kantonalni zastupnici predlažu izradu potpuno novog pravednijeg zakona koji ne bi išao na štetu KS. Fiskalna procjena utjecaja izmjena nije urađena, ali je naglašeno da će se ovo znatno reflektirati na budžet i finansijsku stabilnost.
“Moramo prepoznati da neke regije kao Tuzlanski kanton jesu zakinute, sa brojem stanovnika koje imaju, količinom prozivodnje izvozno orijentirane, i to se mora ispraviti u novom Zakonu koji treba pripremiti, ali KS sasvim sigurno nije mjesto koje oduzima Tuzli pare”, naveo je Edin Forto, premijer KS.
“U ovom trenutku zato što se ne vrše poravnanja, odnosno izjednačavanja po tom Zakonu, Republika Srpska prema našim procijenama i svih ovih studija, dobije 400 do 500 miliona KM više nego što bi dobivala da se to poravnanje radi kako bi trebalo da se radi”, rekao je Davor Čičić, ministar finansija KS.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine dala je negativno mišljenje o izmjenama ovog zakona. U studiji koju je izradio Ekonomski institut u Sarajevu se navodi kako se novac iz KS prelijeva u druge kantone. Smatraju i kako problem nije u novcu koji odlazi u Sarajevo, nego u činjenici da ga u drugim kantonima nedostaje.
“Način na koji se predlagači odnose prema svojim sredinama je katastrofalan. Predlagač iz Tuzle zagovara model u kjem bi se Tuzli dalo brze ruke 20 miliona KM iz ovoga što se Sarajevu uzima, a čime se Sarajevo teško ranjava. Taj predlagač odbija drugi model ekonomski kojim Tuzli ide više sredstava. Šalje nam poruku nije mi toliko bitan moj kraj bitno mi je da neki drugi kraj nema nešto”, dodao je Elmedin Konaković, zastupnik NiP-a.
“Naravno u svim tim problemima Vlada FBiH nije izvršila ono što je bila njena zakonska obaveza, a to je eksterna revizija i poravnjanja među korisnicima. Dakle, jedan od razloga kako smo vodili Federaciju i koliko je to bilo neozibiljno je i ovaj podatak. I naravno da je frustracija drugih kantona došla do ovog nivoa da krenu u ovu avanturu i ne razmišljaju o posljedicama”, naglasio je Igor Stojanović, zastupnik SDP-a.
Skupština i Vlada Kantona Sarajevo usvojili su zaključke i pozivaju zastupnike Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine da povuče izmjene ovog zakona. Vlast je najavila da će tražiti i ocjenu ustavnosti ako Sarajevo izgubi ponder 2.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad