Voće, povrće, džemovi… Na Poljosajmu kod Tuzle šarolika ponuda za ljubitelje domaće hrane

Vijesti 02. nov 202420:17 0 komentara
N1

U Breškama kod Tuzle traje trodnevni 18. Poljosajam kojeg organizuje Udruženje poljoprivrednika Tuzlanskog kantona. Osim prodajnog dijela, sajam je i edukativnog karaktera, a u cilju unaprijeđenja domaće proizvodnje.  

Jabuke, kruške, batat, prasa, klasovno brašno, sirće, sušene šljive, džemovi, likeri, sokovi i još mnogo toga ponudili su izlagači na sajmu. Ništa o toga nije lako proizvesti, posebno uz vlastitu radnu snagu.

“Klasovno brašno se cijeni 4 KM i može se prodati, kruške su po 2 KM ili 2,5 KM, prasu kod kuće prodam po 3 KM. Malo se zaradi, malo se dobije i tako se preživi”, rekla nam je Olga Ružić, poljoprivredni proizvođač.

“Kada bih ja plaćao sve, ne bih imao ništa, ni 10 KM. Nisam plaćao radnike, sam sam brao, sam radio, sam sušio i mogu šljive dati po 8 KM”, mišljenja je poljoprivredni proizvođač Arif Mehanović.

“Svojim skromnim doprinosom želimo da potičemo sve one koji su u dilemi da li kupiti domaći ili onaj proizvod koji kupujemo u marketima, da je zaista prevažno, zdravo za naše poljoprivredne proizvođače da ostvare i neku dobit”, navela je Jasminka Mijatović iz Udruženja žena “Snaga Timuna”.

Posebno su zahtjevni procesi proizvodnje jabukovog pekmeza ili rakije. Jabuke je potrebno obrati, samljeti i sve zahtjeva dosta angažmana.

“Kilogram pekmeza je 20 KM, bio slatki ili drugi. Troši se za sve, za gripu, za masnoću, ko god želi. Zahtjevno je, puno ima posla oko toga”, dodala je Marica Pavić, poljoprivredni proizvođač.

“Rakija sa ovih prostora je veoma dobra jer se ovdje veoma malo koriste herbicidi za voće. Ja praktikujem samo protiv truleži kada otpadnu dvije trećine lista. Tada poprksam i više nema prskanja”, istakao je Mehmed Bećirović, poljoprivredni proizvođač.

Od sedam rakija testiranih ovih dana u Federalnom agromediteranskom zavodu, sedam se pokazalo odličnim. Međutim, nužno je certificiranje domaćih proizvoda.

“Lako je reći da je moje domaće, a rakija puna metanola. Ili pekmezu nije dobar sastav ili sok ukisne. Neko mora, a zna se koje nadležne institucije, dati certifikat za taj proizvod da je ispravan. I da se ide na količinu da bismo bili konkurentni na tržištu”, naglasio je organizator Ilija Stojak.

O svemu tome izlagači su mogli čuti od stručnih osoba koje su imale predavanja na nekoliko tema. Posebna atrakcija na sajmu su magarci i konji koji su nekada služili za težački posao, a danas uglavnom uzgajivači ih drže iz ljubavi prerma ovim životinjama.

“Moje djed se bavio uzgojem konja, držao ih, radio s njima i živjeli smo od toga. Pa, onda moj otac. Ja sam to naslijedio. To je jedna velika ljubav. Ja radim u firmi kao vozač, ali imam ta dva grla. Ne mogu ja bez toga”, kazao je Hariz Zonić.

Ruralni turizam, proizvodnja domaće hrane, uzgoj životinja, je ono što promoviše ovaj sajam, a uz tendenciju da naredne godine ponudi još više sadržaja za sve poljoprivredne proizvođače, ali i ljubitelje domaće hrane.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!