Vranić: Mjere koje smo donijeli prvi u BiH daju rezultate

Vijesti 30. mar 202111:11 > 11:21 6 komentara
Youtube Screenshot

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić kazao je, obraćajući se zastupnicima Skupštine KS, kako se u zadnja tri dana vidi pad broja zaraženih u ovom kantonu, ali da je popunjenost bolnica i dalje velika. Kazao je da je primijećen i pad broja smrtnih slučajeva te da je manji broj pacijenata na respiratorima.

“Još uvijek nemamo veći broj otpusta nego prijema. Domovi zdravlja vrše odličan posao. Za prvih 28 dana uradili su 58.000 pregleda, od toga 36.000 testova, sada rade i antigen testovi. Stigli su i distribuiramo ih zdravstvenim ustanovama. Mjere koje smo donijeli prvi u BiH, a slijedili nas FBiH i RS na sreću, daju rezultate. Ovo su samo početni rezultati. Ne znači da smije doći do opuštanja. Treba i dalje pojačati nadzor nad ovim mjerama i svakodnevno građanima ponavljati da se pridržavaju mjera. Krizni štab će zasjedati krajem sedmice i razmišljati o tome da li će produžiti lockdown još sedam dana, a mislim da će se to najvjerovatnije desiti”, rekao je Vranić.

Kazao je kako danas dolazi druga isporuka vakcina iz Covax sistema kojom će biti završena vakcinacija zdravstvenih radnika u KS, a da donirane akcine iz Turske još nisu dobile dozvolu Agencije za lijekove te se ne zna koliko će dobiti KS.

“Za masovnu imunizaciju sve je spremno i pripremamo Zetru. Danas će biti u funkciji aplikacija za prijavu za vakcinaciju. Nadamo se da će u budućnosti doći i veći broj vakcina kako bi nastavili s imunizacijom. Najopasniji taj period između prve i revakcinacije i u nekim zemljama su primijetili da je povećan broj ljudi zaraženih koji su vakcinisani zbog njihovog opuštanja te neke zemlje u Evropi i svijetu nakon prve vakcinacije uvode lockdown do revakcinacije. Ali mi još nismo došlo do tog stupnja da razmišljamo o tome”, rekao je Vranić.

Odgovarajući na pitanja zastupnika zbog čega je tolika smrtnost u bolnicama, kazao je kako će “nakon završetka epidemije napraviti analizu kojom ćemo utvrditi zašto je smrtnost velika te da li su protkoli koji su uvedeni u bolničkm ustanovama za liječenje Cvoida bili ispravni i davali rezultate”.

Dodao je da Kanton Sarajevo sada nema kapaciteta da otvori novi izolatorij a da se ne naruši trenutni sistem kada je riječ o zdravstvenim radnicima koji brinu o pacijentima. Istako je kako se nada da će se treći pik ubrzo završiti i da će bolnički kapaciteti uskoro biti rasterećeni.

“Ministarstvo zdravstva ima spremno sve za otvaranje trećeg stacioniranog dijela kao Covid odjela , ali nemamo ljudski kapacitet. Minimum bi na trebalo do 200 ljekara, 500 medicinskih sestara koji bi radili na skrbljenju 1.000 pacijenata. Nadam se da nam neće trebati”, rekao je Vranić.

Kazao je i to kako ne postoji evidencija stanovnika KS koji su se vakcinisali u Srbiji jer su išli individualno i nemaju pismenu potvrdu da su se vakcinisali što je, kako je rekao, “minus i za državu kanton jer nemaju uvid u to”.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare