U RS već nekoliko dana vlada haos nakon što je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poduzeo drastične mjere pa tako isključio struju i vodu u Palati predsjednika RS kao i rasvjetu oko ove institucije. Zatim je zatvorio javni parking u blizini, najavio i zabranu odvoza smeća i mnoge druge aktivnosti zbog zakona o raspodjeli PDV-a koji bi, ako se usvoji na Vladi RS, Banju Luku mogao oštetiti za više miliona KM. Dešavanja je komentarisao Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba.
Vlada RS usvojla je Prijedlog zakona o budžetskom sistemu RS prema kojem će se gradovima koji imaju više od 100.000 stanovnika, a to su Bijeljina i Banjaluka, smanjiti prihodi od raspodjele PDV za sedam odsto u korist izrazito nerazvijenih opština. Je li slučajno ovaj zakon „gađao“ baš Banjaluku i Bijeljinu i zašto bi oni, a ne Vlada, trebali pomagati nerazvijene opštine u RS?
Upravo tako, mnogi kažu da je ovo politička odmazda prema Banjaluci i Bijeljini jer su na čelu tih gradova načelnici iz opozicije koje Dodik ne kontroliše. Zakon je predložen po hitnom postupku, skrivaju se iza Saveza opština i gradova RS na čijem sastanku nisu bili gradonačelnici Banjaluke i Bijeljine, dodatna sumnja je to da Vlada ne pristaje na nikakav kompromis. Traje i sada protest. Stanivuković pozvao sve zaposlene u gradskoj administraciji i građane da mu se pridruže, prošetali su do Palate RS gdje je ponovio svoje zahtjeve, samo je jedan zahtjev – povucite zakon, nećete uzeti od Banjaluke, jer Banjaluka najviše puni budžet. Upozorio je da se uzima i od preduzetnika s obzirom na dopunu zakona kojom se preduzetnicima dodatno podižu nameti. Kritikovao je i budžet predsjednika RS koji je uvećan.
Gradonačelnik Banjaluke uzvraća udarac, gasi rasvjetu, zatvara parkinge, najavljuje i druge mjere. Je li to dobar način da dođe do pravde?
Zapravo javnost je podijeljena – neki podržsvaju ovakav vid borbe, smatraju da nema drugog načina, veliki dio smatra i da Draško Stanivuković ovako radikalnim potezima kažnjava građane i djecu koji idu po mraku iz škole, ali i oni koji podržavaju Draška Stanivukovića kritični su – da li je ovo način borbe, ovako populističkim mjerama, osim što kažnjava građane Banjaluke, skreće pažnju s važnih tema u gradu. Mnogo toga ne funkcioniše, svakodnevno su ogromne gužve u gradu, vodovod je u milionskom minusu od nekad profitabilne firme, pored toga Gradska toplana traži poskupljenje, električna energija nestaje u nekim naseljima nakon jače kiše i snijega, što kaže da mreža nije dobra, tako da masa stvari ne funkcioniše i Draško Stanivukoić pored toga što ne može da formira skupštinsku većinu, zatim ima neusvojen rebalans od prošle godine, i ovim zapravo skreće pažnju sa suštinskih pitanja u gradu. Građani ne znaju do koje mjere ovo može dovesti, šta ako nekom u vlasti RS dođe na pamet da preduzme kontramjere odmazde prema Gradu, ako zabrani Banjalučanima da se liječe na Kliničkom centru, da prekine financiranje visokoškolskih ustanova u Banjaluci.
Banjaluka na ulicama, Draško Stanivuković: Neka đavo nosi Ramu Isaka
Budžet predsjednika RS povećan je sa ovogodišnjih 56,5 miliona KM na čak 77,5 miliona KM, sa koliko će Milorad Dodik raspolagati naredne godine. Ko kontroliše potrošnju ovog novca i trebaju li RS Vlada i ministarstva pored predsjednika?
Upravo je to argument javnosti kada je Milorad Dodik rekao ‘ja hoću dodatni novac da bi izgradio vrtiće u opštinama’. Postavlja se pitanje da li je potrebna lokalna vlast, zašto su tu ministri, zašto to Milorad Dodik radi? Njegova je vlada, svi znaju da slušaju njegovu naredbu, provodi je i ne ispitujući zakonitost tih odluka, i pitanje je zašto hoće da tako brzo i efikasno troši taj novac. Mnogi to vide kao kampanju ili učvršćivanje popularnosti, kao ‘ja dajem ovaj novac’, da hoće skratiti procedure, dok okrene telefonski ministra ovo je mnogo efikasnije i brže, ali pokazuje jedan nivo bahatosti, nemarenja za stav javnosti.
Šta je RS vidjela od tih 56,5 miliona KM u ovoj godini?
Ništa posebno nismo vidjeli da je doprinijelo nečemu što ne bi moglo ići preko vlade il i ministarstava, bilo je toga što je obećavao po RS putem kampanje. On stvara od institucije RS da ima taj prostor koliki želi i kad želi bez kontrole i sporenja sa strane, tako da je jednostavno u pitanju bahatost – ‘boli me briga za stavove javnosti’, što će odluka doći na kritike, jer zna da je izuzetno teško stanje u RS. U isto vrijeme dok on povećava budžet, RS se nalazi u možda najvećem financijskom iskušenju od postanka.
Vreće sa “parama” ostavljene Dodiku: “Da Bog da mu za lijeka trebalo”
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je jednoglasno Prijedlog zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost kojim se predviđa povrat PDV-a državljanima BiH sa stalnim mjestom prebivališta pri kupovini prvog stana. Hoće li ovaj zakon, kako upozoravaju neki od poslanika, pogodovati građevinskim investitorima, više nego mladima bez stana?
To je opravdana bojazan, ovo bi moglo izuzetno ići na ruku građevinskoj mafiji i često te velike kompanije su velike jer sarađuju sa vlastima. Građevinarstvo je izuzetno povoljno za pranje novca, istraživanja pokazuju na prvom mjestu je pored kockanja upravo građevinarstvo. To bi oni mogli da iskoriste, vidjećemo, možemo praviti analizu kada počne primjena i nakon šest mjeseci da li će pasti cijena stanova, mislim da neće i da će tih 17 posto ostati u nečijem džepu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!