Počela je primjena Pravilnika o zabrani pušenja u Federaciji Bosne i Hercegovine. Korak smo bliže Evropi, ukoliko se odredbe budu poštovale. U suprotnom slijede rigorozne kazne. Već prvog dana implementacije pravilnika, uočene su njegove manjkavosti.
Juriš ka evropskim standardima počeo je zabranom duvanskih proizvoda. Nema više pušenja cigareta u javnim zatvorenim prostorima u Federaciji BiH. Pušači negoduju, nepušači likuju.
“Ja podržavam, kad sam čuo odmah sam rekao to treba zabraniti. Ne treba se niko ljutiti. Vi pijete kafu, ja pušim cigaru – vama sve ide u oči, u usta, udišete. To je vrsta droge”, jedan je od komentara građana.
Na Pravilnik poprijeko gledaju i ugostitelji. Kažu, već prvog dana primjene, osjetne su posljedice. Pušači mahom napuštaju objekte ili su u potrazi za onim koji su pušački. Negoduju ugostitelji i zbog toga što se, kako navode, donosioci Pravilnika nisu konsultovali s njima, te što su sprovođenje istog prebacili na ugostitelje i radnike.
“Ja sam već danas naišla na milion pitanja da li možemo da pušimo u klubu, restoranu, gdje već, ljudi su skeptični. Klub i te varijante su predviđene za pušače, uvijek tu ima izuzetaka kojima smeta duhan, ali sigurna sam da je mali dio onih kojima odgovara ovaj zakon”, kaže Amina Hasanbegović, menadžerica ugostiteljskog objekta.
Predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, Amir Hadžić, pojašnjava kako pravila funkcionišu.
“Onaj gost koji uđe i odluči se da zapali cigaru, Zakon je propisao da mu se mora opomenuti da nije dozvoljeno pušenje, ako gost nastavi i dalje da koristi duhan, treba mu uskratiti ugostiteljsku uslugu, ako i dalje nastavi da puši, treba se odstraniti iz objekta. Ko treba da odstrani? Pa valjda onaj ko je zakon donio i propisao”, ističe Hadžić.
Uporedo, inspektori na terenu već kontrolišu. Iz organizacije PROI navode da su već uslijedile prijave građana za ugostitelje koji ne poštuju Pravilnik.
“Mi smo nedavno razvili mehanizam prijave loših praksi, odnosno prekršaja Zakona, i mehanizam da se pohvale dobri primjeri prakse u Federaciji, kako kod poslodavaca tako i u ugostiteljskim objektima i svim drugim zatvorenim prostorima, gdje postoji već preko 70 prijava takvog tipa”, napominje Jasmina Čekrić iz organizacije PROI.
Vedran Marčinko, iz Ministarstva zdravstva FBiH podsjeća da je kaznena odredba za fizičko lice (gosta) 100KM, dok je za pravna lica raspon kazne od hiljadu do 5 hiljada maraka.
“Pravne osobe i osobe koje vode, prokuristi koji vode to društvo. Inspektori su jako dobro upoznati. U komunikaciji sa inspekcijama uvidjeli smo neke manjkavosti zakona, tako da ćemo ići u izmjene i dopune Zakona, to radimo u FMZ u saradnji sa PROI”, dodaje.
Kontrolu će vršiti federalni, ali i kantonalni inspektori. No, ono što brine ugostitelje jesu rigorozne kazne koje će morati platiti u slučaju kršenja zakona.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare