Zabrana pušenja: Inspekciji KS se obratio samo frizerski salon, niti jedan kafić

Vijesti 12. dec 202417:41 0 komentara
N1 / Ilustracija

Pravilnik o zabrani pušenja u ugostiteljskim i javnim mjestima na području Federacije Bosne i Hercegovine stupit će na snagu sutra, 13. decembra. Ugostiteljski objekti koji žele zadržati dio ili cijeli prostor za pušače, trebali su dostaviti Odluku o dozvoli pušenja nadležnoj federalnoj, odnosno kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, u roku od osam dana od dana njenog donošenja. Pitali smo KUIP Kantona Sarajevo koliko objekata je do sada podnijelo zahtijev te kada počinu inspkecijski nadzori.

“Shodno odredbama Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje FBiH, kao i Pravilnika o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, koji je stupio na snagu 13. juna 2024.godine, ugostiteljski objekti koji se odluče osigurati prostor, odnosno prostoriju za pušenje obavezni su bili dostaviti Odluku o dozvoli pušenja nadležnoj federalnoj, odnosno kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, u roku od osam dana od dana njenog donošenja. To je neophodno učiniti radi vođenja službene evidencije od strane inspekcijskih organa o utvrđenim prostorima i prostorijama za pušenje. Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo još uvijek nije zaprimila nijednu odluku o dozvoli pušenja ugostiteljskih objekata registriranih na području Kantona Sarajevo. Očigledno je da se u shvatanju zakonskih odredaba pojavljuju nejasnoće u primjeni Zakona, a kao kuriozitet izdvajamo primjer da je u ovom periodu Inspekciji dostavljena samo jedna Odluka o dozvoili pušenja u frizerskom salonu. Napominjemo da je u frizerskim salonima, kao zatvorenim javnim prostorima, pušenje zabranjeno Zakonom i isti se ne ubrajaju u izuzetke obuhvaćene Pravilnikom”, navode iz KUIP-a za N1.

Ustanove i odjeli izuzeti iz zabrane pušenja

Izuzeci iz Pravilnika o zabrani pušenja su: službe ili odjeli za zaštitu mentalnog zdravlja, u ustanovama za njegu starijih lica, ustanovama za palijativnu njegu, zatvorima, aerodromima i ugostiteljskim objektima.

“Pravilnikom su propisane posebne prostorije i tehnički uslovi koji moraju ispunjavati prostorije za pušenje, a što će inspektori, između ostalog, kontrolisati onako kako je decidno propisano članomo 10. i 11. Pravilnika, odnosno posjedovanje relevantne dokumentacije o ispunjenosti tehničkih uslova, kao i isticanje oznaka o zabrani pušenja, za one prostore u kojima pušenje nije dozvoljeno”, ističu iz KUIP-a.

Početak kontrola i iznos kazni

Inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo do sada su provodili redovne i usmjerene nadzore nad provođenjem ovog zakona, koji su imali korektivni i preventivni karakter. S obzirom da period prilagođavanja, utvrđen zakonskim odredbama, ističe sutra, inspektori će početi izricati i mjere zabrane pušenja u vidu rješenja onim subjektima koji ne ispunjavaju zakonom propisane uslove.

“Prioritet u našem postupanju u ovom momentu će biti prijave koje već u značajnom obimu stižu u Kantonalnu upravu, a što možemo očekivati i u predstojećem periodu, pored paralelno mnogobrojnih aktivnosti koje inspektori provode u svom radu. Kada su u pitanju novčane sankcije Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, u dijelu prelaznih odredbi propisuje da će se kazne “početi naplaćivati nakon isteka 12 mjeseci od početka primjene ovog zakona, odnosno od dana stupanja na snagu podzakonskih akata donesenih na osnovu ovog zakona.” Prema istom će postupati i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, s tim da će svako neizvršenje rješenja za sobom povlačiti novčane kazne u skladu sa Zakonom o inspekcijama KS”, upozoravaju.

Podsjetimo kazne su sljedće: Od 3.000,00 KM do 15.000,00 KM za pravna lica, od 1.000,00 KM do 3.000,00 KM za odgovorno lice u pravnom licu, dok se fizičko lice – poslodavac kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 KM do 1.500,00 KM.

Ugostiteljski objekti koji mogu ostati pušački

“Napominjemo da objekti koji svojom površinom uslužnog prostra ne prelaze 50m2 mogu biti isključivo pušački ili nepušački, pod uslovom da se u istima uslužuje piće, kao i da vlasnici moraju ispuniti određene uvjete propisane pravilnikom. Vlasnici objekata površine iznad 50m2, moraju uspostaviti poseban prostor za pušenje koji ne smije biti manji od 10m2, niti zauzimati više od 20% ukupne površine uslužnog prostora. Prostorije moraju biti tehnički opremljene prema strogim standardima, uključujući ventilaciju i izolaciju kako bi se spriječilo prodiranje duhanskog dima u ostatak prostora”, poručuju iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS u odgovoru za N1.

Detaljnije o Pravilniku možete pročitati na službenim stranicama Federalnog ministarstva zdravstva.

Javna kampanja pod nazivom “Zdravlje je zakon”, a putem koje se podržavaju efikasni zakoni za kontolu duhana u BiH, aktivno informiše građane koji su to ugostiteljski objekti u kojima već nije moguće konzumirati duhanske proizvode.

Na njihovim stranicama kreirana je i mapa putem koje možete pronaći ove ugostiteljske objekte širom FBiH, a svakodnevno se ažurira.

Mapu možete pogledati OVDJE.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!