U toku je sjednica Doma naroda Federalnog parlamenta. Kako javlja reporterka N1 Sunčica Lukić, Zakon o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo nije prošao.
Federalni ministar prostornog uređenja Željko Nedić ranije je u toku sjednice Doma naroda Federalnog parlamenta izjavio Feni da ipak očekuje da će delegati odobriti izmjene i dopune Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, koje su vezane prvenstveno za utvrđivanje pravične naknada zbog gubitka stanova u FBiH pripadnicima bivše JNA te na taj način izvrši na desetine presuda Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH.
Kaže da u posljednje vrijeme usljed nedostatka propisa i nedonošenja zakona, sudovi u Federaciji BiH u parničnim postupcima donose presude i odlučuju po tužbama presuđujući isplate naknada to jest obeštećenja u predmetima vojnih stanova i po tržišnim cijenama. Osim toga, kaže da i Ustavni sud BiH dosuđuje aplikantima naknade zbog dužine vođenja postupaka.
“S obzirom na sve veći broj ovakvih tužbi i apelacija neophodno je da se donese zakonsko rješenje u što kraćem vremenskom roku kako bi se izbjegle daljnje negativne posljedice po federalni budžet“, napominje Nedić.
U toku pripreme ovog zakonskog rješenja Ministarstvo je pribavilo podatke od Službe za zajedničke poslove organa tijela FBiH koja i raspolaže ovim stanovima o ukupnom broju stanova na koje se odnosi ovaj zakon.
“Radi se o 673 stana sa površinom od oko 35 800 kvadratnih metara stambene površine, s naznakom da ovi brojevi nisu fiksni budući da se prikupljanje podataka od susjednih zemalja o stambenom statusu lica u tim državama vrši otežano pa se za dostavljenje traženih podataka čeka više od šest mjeseci”, istakao je Nedić.
Kako je ukupna kvadratura stanova oko 35 800 metara kvadratnih, a predloženi iznos naknade 1.000 KM po kvadratnom metru stana umanjen za amortizaciju po stopi od jedan posto godišnje po metru kvadratnom to ukupni iznos finansijskih sredstava potrebnih za osiguranje naknada po ovom osnovu Ministarstvo procjenjuje na oko 21,5 miliona KM.
“Ukoliko se danas ne bi usvojilo ovo zakonsko rješenje cijenimo da bi kroz nastavak sudske prakse i presuđivanje naknada po tržišnim cijenama za posljedicu imalo opterećenje po budžet FBiH od najmanje 71 milion KM, te dodatno uz sudske troškove i kamate na kraju dostiglo iznos od oko 100 miliona KM”, potvrdio je Nedić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!