Zarobljeno pravosuđe: Slabe presude za visoku korupciju u BiH

Vijesti 11. nov 202407:06 0 komentara
N1

Politička borba u punom je jeku, no dokle smo s borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala? Dovoljna ilustracija je da je u prošloj godini izrečena samo jedna osuđujuća i čak četiri oslobađajuće presude. Ove godine imali smo blagi pomak, no to je i dalje nedovoljno. Koliko su bliski politika i pravosuđe?

Ustaljena i nimalo iznenađujuća praksa rijetkih epiloga u sudskim predmetima protiv visoke korupcije i organizovanog kriminala rezultat su pravosudnog sistema koji je u rukama vlasti. Posljednje presude Fadilu Novaliću i Selmi Cikotiću pomjeraju stvari s mrtve tačke. Međutim, nedovoljno za vraćanje povjerenja u pravosudni sistem.

“Imamo mi još slučajeva koji su na opštinskim i kantonalnim sudovima, ali kada govorimo o visokoj politici, kada govorimo o slučajevima koji se procesuiraju na državnom Sudu, onda možemo konkretno govoriti o ova dva. Vrlo zanimljivo je da svaki put dođe do nekog procesuiranja ili presude, više procesuiranja nego presude, kada dođe do smjene neke određene vlasti”, kazao je Nino Bilajac, novinar BIRN-a BIH.

Ne ohrabruju ni zvanični podaci. Od 2021. do 2023. godine OSCE u BiH zabilježio je donošenje samo 22 presude u predmetima visoke korupcije i krupnog organizovanog kriminala. Tek osmoro optuženih kažnjeno je zatvorskom kaznom dužom od godinu dana. Veliki broj krivičnih prijava podnio je i Transparency International BiH, ali većina njih, ni uz konkretne dokaze, ne dočekaju ni provođenje istrage, a kamoli podizanje optužnice.

“Od 16 podignutih, odnosno, potvrđenih optužnica, koje su za visoku korupciju, u poređenju sa 150 koje su generalno kad govorimo o procesuiranju korupcije, imali smo jako mali broj pravosnažnih presuda u prethodnom periodu, konkretno, u 2023., gdje smo imali samo jednu osuđujuću i četiri oslobađajuće presude”, kazala je Ivana Korajlić iz Transparency Internationala.

Iako se situacija blago popravlja, pristup, kako procesuiranju korupcije, tako i kaznenoj politici i dalje je selektivan. Kako se, uglavnom, izriču uslovne kazne, zatvorske, utoliko, izostaju. Osnivanje posebnih odjeljenja karika je koja nedostaje u lancu unapređenja borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, kaže struka.

“U BiH je to specifično jer imamo četiri pravosudna sistema i unutar svakog od njih trebaju se uspostaviti specijalizirani kapaciteti, što je već urađeno na nivou BiH i RS. U distriktu se očekuje da konačno profunkcioniše ovaj zakon na kojem smo radili još prije 10-ak godina, Suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala u FBiH, to je jedna od važnih organizacijskih pretpostavki”, rekao je Eldan Mujanović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku.

Koja, sama po sebi, ništa neće riješiti, pojašnjava Mujanović, dok djelovanje po zakonu ne nadvlada politički utjecaj. A zbog upitne političke nezavisnosti u vezi sa imenovanjem rukovodstva Kancelarije za reviziju institucija FBiH, reagovala je i američka ambasada u BiH. Uprkos tome, Dom naroda Federalnog parlamenta na čelo ove institucije većinski je podržao Mirzu Kudića na čelo ove institucije, odnosno, Ninu Džidić, na poziciji njegovog zamjenika. Opozicija glasna u tvrdnjama da je imenovanje plod političkog dogovora Trojke i HDZ-a, s obzirom na to da je Džidićeva kćerka kuma Dragana Čovića.

“Ne možemo reći da je apolitično, da je oslobođeno sukoba interesa, činjenica da je riječ o kćerci kuma najznačajnije političke partije u ovoj aktuelnoj većini vlasti”, istaknuo je Muamer Zukić, delegat u Domu narodu PFBIH (SDA).

“Ne vidim u toj proceduri ništa sporno. U medijima se mnogo priča o ovim ili onim vezama. Ako bi išli takvom logikom, onda bi mogli po cijeli dan pričati o logičnim i nelogičnim vezama, političnim i nepolitičnim”, rekao je Tomislav Martinović, predsjedavajući Doma naroda (HDZ BIH).

“Moramo poštovati da je ta procedura prošla zakonito, do sada niko nije, što se tiće procedure, izašao sa zvaničnim podacima da je urađeno nešto mimo zakona”, navela je Sanela Klarić, delegatkinja u Domu naroda PFBIH (NS).

A u međuvremenu, dok je borba protiv svih nivoa korupcije u fokusu zdušnog zalaganja bh. nosilaca vlasti, njihovo djelovanje često svjedoči suprotnom. S druge strane, pojedini za to krive i građane, koji sve to nijemo posmatraju i ne izražavaju nikakav bunt.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!