Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio je zaključke Komisije za sigurnost donešene na jučerašnjoj sjednici, kojim se traži konkretno djelovanje državnog tužilaštva i visokog predstavnika te po potrebi i EUFOR-a i NATO-a, a sve zbog udara na BiH i, kako su naveli, širenja ratne psihoze. Protiv usvajanja bili su jedino zastupnici HDZ-a. Nije se mnogo govorilo o pravnim problemima građana, npr. kako će građani, bez poveaćnja plata, preživjeti enormna poskupljenja cijena i usluga.
Povećanje cijena električne energije privrednim subjektima u Federaciji za 100 i više posto moglo se izbjeći, tvrde iz SDP-a. Razlozi za ove poteze, su, prema njihovom mišljenu, druge prirode.
“Prošle godine cijena na berzi je bila jako niska, u Njemačkoj se struja nudila džaba. Ima li iko da je preuzme, jer je bikla ogromna proizvodnja, tad se EP nije sjetila da ponudi ugovorenim kupcima znantno nižu cijenju od ugovorene, ili da obustavi proizvodnju u hidropotencijalima, znali da dobije džaba struju, i da je ponudi po znatno nižim cijena ugovorenim kupcima. Međutim, ovo bi moglo generirati povećanje profita EP 100 miliona maraka”, kazao je Mujo Hasić, zastupnik SDP u Parlamentu FBiH.
Da bi radikalna primjena cijena sa svjetske berze ugrozila bh. privredu misle i u SDA. No, kažu, vjeruju da će nadležni pronaći balans da povećanje cijena struje ne ugrozi bh. privredu.
“Mislim da će se izbalansirati ugovori u smislu da cijene struje za domaćinstva neće rasti, međutim cijene struje za privredu će nešto rasti ali ne toliko ili mislim da će rasti ne toliko da ugroze funkcionisanje privrede i da dođe do nekih radikalnih povećanja cijena na bazi toga”, istakao je Mirsad Zaimović, predsjedavajući ZD Parlamenta FBiH.
No, neminovno je da će povećanjem cijena struje, poskupjeti i roba i usluge. Uz već znatna poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Jedino što ne rastu su plate. I neće uskoro čini se, jer za reformske zakone očito nema većine.
“Međureformski zakoni koji nisu tretirani apsolutno od 2015 a obećani su da će biti i ima od prošle godine od ljeta usvojen jednoglasno zaključak na sjednici Parlamenta ZD da se u narednih 60-90 dana tretiraju ti zakoni, ni danas nisu došli na dnevni red. Očigledno da aktuelna većina u FP nema dovoljno ruku kako bi se ti reformski zakoni a tiču se izmjena i dopuna Zakona na poreze i doprinose, na dohodat”, kaže Mujo Hasić.
“Meni se čini da je zrelo da to ide na novembrasku ili decembrasku sjednicu što je pomalo zakašnjelo jer je to zakasnilo za početak fiskalne godine. Postoji mogućnost da ide od sredine fiskalne godine što je dosta nepraktičnije meni je jako žao što to nismo imali danas jer da smo to dansa imali, to bi već moglio da se implementira u sljedećoj fiskalnoj godini to jeste u 2022”, smatra Suad Kaknjo, zastupnik SDA u Parlamentu FBiH.
Jedan od prijedloga za Izmjene Zakona o porezu na doprinose predviđa da se i plata i topli obrok oporezuje istom stopom, a da se ta stopa značajno smanjuje iz bruto iznosa od oko 41 na oko 32%. Značilo bi to značajno rasterećenje za poslodavce, koji bi umjesto 700 maraka doprinosa na platu od 1000 maraka, plaćali 500. A prijedlozi za minimalne plate su duplo, pa čak i veće, povećanje minimalne plate, koja trenutno iznosi 406 maraka. No, svi su izgledi da prije sljedeće godine građani Federacije izmjene ovih zakona neće dočekati.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!