Prvi zahtjev zastupnika nakog godišnjih odmora upućen je ministrima. Traže se izmjene Zakona o mjeriteljstvu i to najdalje u roku od tri mjeseca. Većinom glasova usvojen je izvještaj Komisije za borbu protiv korupcije o javnom saslušanju direktorice Instituta za mjeriteljstvo Milice Ristović- Krstić.
Predsjedavajući Komsije Branislav Borenović kaže da su uočeni brojni propusti u procesu davanja javnog posla privatnim kompanijama. Usvojen je i set zaključaka iza kojih sada zvanično stoji državni Predstavnički dom.
“Da se traži da se u roku od 90 dana od strane Vijeća ministara dostave izmjene i dopune Zakona o metrologiji u kojem se precizirao rad Savjeta za metrologiju i ukinula jedna vrsta samovolje aktuelene direktorice jedne institucije, koja je vrlo važna u procesu mjerenja gledanosti u kojem se na godišnjem nivou radi o sredstvima preko 40 miliona maraka na godišnjem nivou”, kazao je Borenović.
Radom direktorice Instituta Ristović – Krstić u narednom periodu bi
se trebalo baviti i nadležno tužilaštvo, jer će mu biti proslijeđena sva
dokumentacija u kojoj, tvrdi Borenović, postoje elementi potencijelne
korupcije. Ristović – Krstić ranije je saslušana pred Komisijom zbog
prijave da je samostalno donijela pravilnike na osnovu kojih je oduzeto pravo jedinoj ovlaštenoj agenciji za mjerenje gledanosti da nastavi sa radom. Time su u bezizlaznu situaciju dovedeni i mediji koji žive od marketinga i korporacije koje po tom osnovu plasiraju novac, te kreirani preduslovi da posao mjerenja gledanosti dobije agencija koja bi favorizirala medije bliske vlasti, odnosno SNSD-u, tvrdi predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije.
U izradi novog zakona Borenović je zatražio da se uvažavaju najbolje evropske prakse mjerenja gledanosti.
“Mislim da je to jako važno, posebno za vas medije koji želite na
objektivan i profesionalan način doći do saznanja o gledanosti, a ne da to bude namješteno kako smo to imali osjećaj iz onog javnog saslušanja gdje je potpuno jasno da direktorica Instituta crta samo jedno preduzeće koje će se moći baviti ovim poslom, a tiče se raspodjele 40 miliona maraka”, naveo je Borenović.
“Ako znamo da je ovo njena prva funkcija na ovako visokom položaju i da je u startu uradila ovako nepravilne poteze onda možete misliti šta će u budućnosti raditi na toj poziciji”, dodao je Nenad Grković, član Komisije.
Ristović – Krstić u više navrata navela je da je podzakonske akte
koji su prouzrokovali haos na medijskom tržištu donosila u skladu za
zakonom i da nije imala dužnost nikoga konsultovati u vezi s tim. I
bivši zamjenik direktora Instituta za mjeriteljstvo Mile Srdanović smatra da u ovom slučaju ima mnogo nedoumica i stvari koje treba razjasniti. Dimenzije uređaja za mjerene gledanost su nacrtani za jednu firmu i tu nema nikakve dileme, mišljenja je Srdanović.
Mišljenje brojni stručnjaka u ovoj oblasti, ali i većine članova
komisije za borbu protiv korupcije je da ovdje postoji elemenata za
djelovanje pravosudnih institucija. Pitanje je samo šta se čeka i do kada će se čekati. Posljedice ovakvih odluka su svakim danom sve veće.
Uprkos tome, od spornih pravilnika se ne odustaje, iako stižu brojna
upozorenja da postoj nepravilnosti, a sada je to svojim glasanjem
potvdio i najviši zakonodavni organ države.
Bonus video:
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!