ZAVNOBiH kao poruka: BiH je zemlja svih, a ne ničijih

Vijesti 25. nov 202420:06 0 komentara
N1 BiH

Kao i godinama unazad dizanjem zastave na brdu Hum iznad Sarajeva započeto je svečano obilježavanje Dana državnosti Bosne i Hercegovine.

Oružane snage, vladine i nevladine organizacije sa Huma polaganjem cvijeća na spomenicima iz Drugog svjetskog rata, ali i onog od ‘92. do ‘95. obilježili su kako navode jedan od najznačajnijih datuma bosanskohercegovačke historije. Od Vječne vatre, mezara prvog predsjednika Republike BiH Alije Izetbegovića, pa do Spomen obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva i Spomen parka Vraca polagali su cvijeće. Sjećajući se svih koji su živote dali za opstanak države i naglašavajući značaj Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a te hladne noći s 25. na 26. novembar prije 81 godinu.

Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH:

”Kontinuitet Bosne i Hercegovine, državne granice, ravnopravnost građana i naroda sve je to priznao i Dejton 1995. godine.”

Željko Komšić, član Predsjedništva BiH:

”Imam povjerenja u Bosance i Hercegovce, Bosanke i Hercegovke da će ovu zemlju sačuvati, da će sjećanje na generacije koje su dovele do državnosti Bosne i Hercegovine, nezavisnosti Bosne i Hercegovine uvijek dominirati našom kolektivnom sviješću, bez obzira na otpore koji postoje.”

Antifašistička borba, a onda i odbrana tokom agresije na BiH pokazale su snagu odupiranja bh. stanovništva napadima. No oni, kažu okupljeni, i danas postoje. Samo mnogo perfidniji. Jedan entiet ni praznik zvanično ne proslavlja, a prijetnje secesijom svakodnevnica su već decenijama.

Nihad Uk, premijer KS:

”Moramo graditi institucije Bosne i Hercegovine da se obranimo od svih to je jedino ulazak u Evropsku uniju i NATO integracije koje će nam biti garant da ono što smo se izborili u Drugom svjetskom ratu, agresiji na Bosnu i Hercegovinu da će biti trajna vrijednost.”

Od razvoja u jugoslovenskom dobu, preko rata i dejtonske demokratske Bosne i Hercegovine, prošla je mnogo toga, a sad joj budućnost mnogi vide u Evropskoj uniji. Primjer za odupiranje retrogradnim politikama, ostvarenju zajedništva mnogi vide baš u tom danu prije 81 godinu.

Bakir Nakaš, nekadašnji predsjednik SABNOR BiH:

”Mi danas rješavamo problem koji smo ‘43. vrlo jednostavno riješili i tad je isto bio taj problem, tad su isto postojale snage koje su bile spremne da podijele Bosnu i Hercegovinu na nekoliko dijelova, međutim u to vrijem smo imali Tita, imali ste čovjeka koji je mogao da kaže ne i da kaže dosta. Nama danas treba neko ko zna da kaže ne i dosta i da nas uspmjeri u pravom smjeru.”

Mirko Pejanović, akademik:

”Obnova državnosti Bosne i Hercegovine je vezana za njenu srednjovjekovnu tradiciju, a uspostava državnosti je vezana za snagu antifašističkog narodno-oslobodilačkog pokreta i vezana za 247 onih delegata koji su u uslovima rata i u uslovima hladnoće i uslovima teške prohodnosti sastali se u Mrkonjić Gradu i te noći s 25. na 26. novembar odlučili šta će Bosna i Hercegovina biti unutar nove demokratske, federativne Jugoslavije.”

Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH:

”Toga dana u Mrkonjić gradu sjeli su neki ljudi i Bosnu i Hercegovinu proglasili ni Srpskom ni Hrvatskom ni Muslimanskom, nego i Srpskom i Hrvatskom i Muslimanskom. Zahvaljujući tome svi mi koji smo ‘92. stali u odbranu Bosne i Hercegovine i odbranili je dobili smo temelj državnosti ove zemlje.”

Temelji državnosti današnje BiH postavljeni su i sačuvani. Da je sada cilj i obaveza graditi evropsku domovinu sa jednakim pravima građana, te dužnost čuvati stabilnost i graditi razvoj poručio je na drušvenim mrežama i predsjednik HDZ-a BiH i predsjedavajući Doma naroda državnog parlamenta na društvenim mrežama.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!