Zdravstveni sistem Bosne i Hercegovine suočava se s ozbiljnim izazovima koji zahtijevaju hitnu reformu i usklađivanje s evropskim standardima. Na jučerašnjoj konferenciji Američke trgovačke komore u BiH i Udruženja proizvođača inovativnih lijekova “Zdravstvo kao investicija 2024” koja je održana u Sarajevu, istaknute su ključne teme koje se odnose na održivost sistema zdravstvene zaštite, diskriminaciju stranih lijekova, kao i nužnost reformi koje će omogućiti bolju dostupnost i kvalitet zdravstvene zaštite za sve građane.
Barijera za napredak
Jedan od glavnih problema u Bosni i Hercegovini, kako su iznijeli brojni stručnjaci, je diskriminacija stranih lijekova koja pogoduje domaćim proizvođačima na račun kvalitetnih inovativnih lijekova. „Diskriminacija stranih lijekova, koja pogađa i američke i evropske kompanije, mora biti okončana. Tržište mora biti otvoreno za inovacije i konkurenciju, što je ključno za poboljšanje zdravstvenih uvjeta u zemlji“, izjavila je Aurelia Valtat, šefica Odjeljenja za evropske integracije, politička i ekonomska pitanja u Delegaciji Evropske unije u BiH. Valtat je podvukla kako je otvoreno tržište ključno za dolazak novih terapija, čime bi se poboljšali zdravstveni ishodi i kvalitet života građana BiH.
Mark Handloff, ekonomski službenik u Ambasadi SAD-a u BiH, na konferenciji AmCham-a naglasio je važnost reforme zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini. „Zdravlje treba da se vidi kao dugoročno ulaganje, a ne samo kao trošak“, poručio je Handloff. Pozvao je vlasti na usvajanje zakona o javno-privatnim partnerstvima i uklanjanje prepreka za uvoz stranih lijekova, ukazujući na nižu stopu dostupnosti lijekova u BiH u poređenju sa susjednim državama. Također, naglasio je da zdravlje nije samo socijalno, već i ekonomsko pitanje.
Neophodne promjene
S obzirom na sve veće pritiske na zdravstveni sistem, potrebne su daljnje reforme. Admir Čavalić, ekonomski analitičar i zastupnik u Parlamentu BiH, istaknuo je da trenutni model zdravstvenog osiguranja zasnovan na međugeneracijskoj solidarnosti nije održiv. „Trenutni sistem, zasnovan na međugeneracijskoj solidarnosti, nije održiv zbog smanjenja broja radno sposobnih ljudi“, izjavio je Čavalić, naglašavajući da su reforme u zdravstvu neophodne kako bi se osigurala održivost sistema i poboljšali zdravstveni ishodi u BiH.
Potrebna usklađenost s EU standardima
U istom duhu, i Valtat je upozorila na potrebu za usklađivanjem tržišnih pravila kako bi se omogućio efikasan i kvalitetan zdravstveni sistem. „To je ključni faktor za ekonomsku stabilnost. Ne možemo govoriti o rastu bez rješavanja neefikasnosti u zdravstvu“, naglasila je Valtat, dodajući kako bi reforme trebalo da uključuju harmonizaciju sa EU standardima, kao i jaču ulogu privatnog sektora kroz javno-privatna partnerstva.
Zdravstveni sektor i ekonomski razvoj
Kako bi se omogućio održiv razvoj zdravstvenog sektora, Čavalić je pozvao na promjenu pristupa zdravstvenim uslugama. „Zdravstvo mora biti investicija koja doprinosi ekonomskoj stabilnosti zemlje“, rekao je on. Iako BiH ima sve uslove za napredak, bez temeljnih reformi i smanjenja diskriminacije stranih lijekova, ovaj sektor neće moći doći do željenih rezultata.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!