Svako dijete zaslužuje ljubav, sigurnost, bezbrižnost i oslonac. Ukoliko se odlučimo da sve to pružimo djeci bez roditelja, kakve će nas procedure dočekati? Koja je razlika između posvojitelja i hranitelja? Ukoliko, pak, maštamo o ovoj drugoj opciji, moramo imati na umu da i ona sa sobom nosi jasno definisane obaveze, ali i edukacije i uslove koje prethodno treba ispuniti. U razgovoru za N1, na ova pitanja odgovorile su Amra Viteškić, savjetnica u Službi hraniteljstva JU Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo i Draženka Osmanspahić, šefica Službe socijalne zaštite opštine Novi Grad.
U razgovoru za N1, na ova pitanja odgovorile su Amra Viteškić, savjetnica u Službi hraniteljstva JU Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo i Draženka Osmanspahić, šefica Službe socijalne zaštite opštine Novi Grad.
“Oni koji se na potpuno usvajanje odluče po prvi put, trebaju otići na razgovor u Službu socijalne zaštite u KS, po svom prebivalištu. Nakon toga, kolege ih upućuju na proceduru. Procedura za potpuno, ali i nepotpuno usvajanje jasno je propisana Porodičnim zakonom FBiH, i kao takva, provodi se na prostoru cijelog entiteta”, započela je Osmanspahić.
Treba naglasiti i da potencijalni usvojitelji, da bi ušli u proceduru potpunog usvojenja, moraju ispunjavati zakonske uvjete.
“Trebaju imati kompetencije koje ocjenjuje Stručni tim Službe socijalne zaštite, u multidisciplinarnom pristupu. Tu su socijalni radnici, psiholozi, sociolozi, predagozi i pravnici”, dodatno je pojasnila
U ostale provjere za ispunjavanje uslova za potencijalne usvojitelje, potom se uključuju i druge institucije.
Ta faza podrazumijeva provjere kod sudskih i policijskih organa i medicinskih ustanova.
Kakvi su koraci za one koji žele postati hranitelji?
Prije svega, važno je naglasiti da postoji ogromna razlika između onih roditelja koji su postali posvojitelji djeteta, u odnosu na one koji su hranitelji. Šta to tačno podrazumijeva?
“Hraniteljstvo je oblik zaštite ili brige o djetetu ili odrasloj osobi izvan biološke porodice, ali u porodičnom okruženju. Poslije posvojenja, to je najbolji oblik da zbrinemo dijete jer istraživanja pokazuju da institucionalni oblik brige šteti njihovom razvoju”, naglasila je ovo Viteškić.
Ovaj proces uveliko olakšava Zakon o hraniteljstvu FBiH koji je usvojen prije nekoliko godina, a koji propisuje uslove koje potencijalni hranitelji moraju zadovoljiti.
“Moraju biti državljani BiH i imati prebivalište u FBiH. Moraju imati radnu i psihičku sposobnost. Ne smiju imati ugovor o doživotnom izdržavanju. Moraju imati i stan ili potpisan ugovor o podstanarstvu”, dodala je.
Nakon ispunjavanja osnovnih uslova, hranitelji su dužni i da završe edukaciju o hraniteljstvu, koju sprovode certificirani edukatori, a traje 30 sati.
Treba naglasiti da postoje i oni koji ne prođu edukaciju, iz najrazličitijih razloga, no to je ipak rijetkost.
U Kantonu Sarajevo trenutno postoji oko 95 hraniteljskih porodica, koje smještaju 99 djece. Sagovornice N1 ističu da je ovakva statistika ogroman pomak u odnosu na ranije doba.
No, u odnosu na hraniteljstvo, uslovi za potpuno posvojenje, pored onih spomenutih osnovnih, nešto su kompleksniji. Opširnije u videu ispod.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!