Zemlje Z. Balkana prihvatile Akcioni plan za održivo upravljanje migracijama

Vijesti 09. jun 202316:55 0 komentara
IOM/Bosnia and Herzegovina

Države partneri Međunarodne organizacije za migracije (IOM) na Zapadnom Balkanu danas su prihvatile Akcioni plan za održivo upravljanje migracijama na Zapadnom Balkanu 2023-2025 na završetku trećeg Sarajevskog dijaloga o migracijama na Jahorini.

Sarajevski dijalog o migracijama je ključan za partnere sa Zapadnog Balkana da razmijene i identifikuju ključne mjere za unapređenje sveobuhvatnih, održivih i orijentiranih pristupa za efikasno upravljanje migracijama”, rekao je Ugochi Daniels, zamjenik generalnog direktora za operacije u IOM-u.

Ova Konferencija otvara put akcijama na regionalnom i državnom nivou u bliskoj i srednjoročnoj budućnosti, gdje će vaši partneri u EU i UN dati dodatnu vrijednost za dugotrajne rezultate. Želio bih ponoviti opredijeljenost IOM-a da podrži sve vlasti i partnere u regionu gdje god je naša pomoć najpotrebnija”, dodao je.

Dvodnevna konferencija, koju zajednički organizuju Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine i Švedsko predsjedavanje Vijećem Evropske unije (EU) posvećena je unapređenju obaveza koje su partneri sa Zapadnog Balkana preuzeli prošle godine u Skoplju ka održivom upravljanju migracijama.

Kako navodi IOM, od 2015. Godine je Zapadni Balkan postao glavna tranzitna regija za migrante koji žele da stignu do Zapadne Evrope.

Iako su vlasti pokazale izuzetnu sposobnost da odgovore na izazove koje predstavljaju iznenadna i velika migracijska kretanja, potrebni su kontinuirani napori u tri ključna područja; borba protiv trgovine ljudima i lanca krijumčarenja; uspostavljanje održivih puteva povratka za one koji ne ispunjavaju uslove za ostanak u regionu i osiguranje zaštite za one koji nisu u mogućnosti da se vrate u svoje zemlje porijekla”, navodi se u saopćenju.

Skopska deklaracija, koju su zemlje Zapadnog Balkana usvojile u novembru 2022. godine, prepoznala je da je za “dugoročnu viziju razvoja u regionu potrebna snažna i održiva migracijska uprava i politika, povezana sa dugoročnim razvojem zajednica domaćina i tranzita”, navodi se.

IOM navodi da je Nenad Nešić, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine, istakao humanitarni aspekt migracija, kao i političke i sigurnosne izazove, te da je naveo da neregularne migracije imaju potencijal da dovedu do viših nivoa kriminala, uglavnom u oblastima krijumčarenja ljudi i trgovine ljudima.

Anders Hall, državni sekretar za pitanja migracija i azila u ministarstvu za migracije Švedske, naglasio je da Zapadni Balkan ima suštinsko partnerstvo sa EU u zajedničkim naporima za održavanje stabilne i prosperitetne Evrope.

Važnost ovog regiona samo je porasla s obzirom na novo okruženje u Evropi. Imali smo dobre i iskrene razgovore o tome kako se nositi s današnjim izazovima migracije. Važno je imati na umu da migranti ne dolaze samo sa izazovima, već i sa prilikama”, rekao je on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!