Bivši general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić, najbliži saradnik Ratka Mladića i prva osoba koju je Haški tribunal osudio za učešće u genocidu u Srebrenici, obratio se sudu Ujedinjenih nacija pismom u kojem nakon 26 godina u zatvoru traži puštanje na slobodu i ističe da prihvata presude Tribunala iz 2001. i 2004. godine kojima se potvrđuje da su snage kojima je tada pripadao počinile genocid nad Bošnjacima u Srebrenici. Danas je uslijedila reakcija 'Udruženja žrtava i svjedoka genocida' kao i 'Udruženja Pokret majke enklava Srebrenice i Žepe'.
“Po ko zna koji put presuđeni zločinci pokazuju svoje pravo lice. Nakon Biljane Plavšić, njenog lažnog prihvatanja odgovornosti i lažnog pokajanja za ratne zločine, nakon Darija Kordića i njegovog lažnog iskaza kako bi izašao na slobodu, a nakon izlaska, javno izjavio da bi ‘ponovio sve u sekundu’, sada Radislav Krstić, prvi presuđenik za genocid u Srebrenici, piše, obećava da bi čak i glasao za rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Laž!”, naveli su na početku saopštenja.
“Ako je već tako i zaista smatra da je u Srebrenici počinjen genocid neka pošalje pismo svim zemljama, uključujući i Srbiju, koje su glasale protiv rezolucije ili su bile suzdržane, neka on kao general vojske koja je počinila genocid njima pokaže svoju spremnost da prihvati odgovornost za genocid u Srebrenici. Neka kaže o grobnicama, o nestalim, o planovima kada su 1998. godine izvršili ‘asanaciju terena’ kada su skrivali tijela i premještali masovne grobnice”, navode u saopštenju.
Pitaju: Ko je to uradio i po čijem nalogu?
“Ako bi bio iskren i napisao istinu o genocidu, sve što zna o najvećem zločinu, grobnicama, planovima, imenima izvršilaca, možda bi i podržali njegov zahtjev. Ovakvo ponašanje je nastavak već ustaljene prakse ratnih zločinaca koji na sve moguće načine pokušavaju izaći na slobodu. Ključno je da smo ih kao zločince doveli u poziciju da sve priznaju. Krstić je u svom prvom zahtjevu priznao zločin u i oko Srebrenice, sada je priznao genocid”, zaključili su.
Podsjetimo, Krstić je osuđen 2004. godine na pravosnažnu kaznu od 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida u Srebrenici. Pritvorskoj jedinici UN-a u Hagu, nakon što je prebačen iz zatvora u Poljskoj. I ranije je tražio prijevremeno oslobađanje, a o posljednjem zahtjevu Sud UN-a se još nije očitivao.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!