
Dok kiša danima neprestano pada, a broj klizišta i šteta raste, profesor geografije Vedran Zubić još jednom upozorava na posljedice neplanske gradnje, sječe šuma i zapuštenosti terena o kojima godinama govori.
Gostujući u emisiji Dan uživo na N1, Zubić je govorio o klizištu na lokalitetu Curine njive, ukazujući na uzroke koji su daleko dublji od same vremenske nepogode.
„Taj prostor je zapušten duži vremenski period, to ne postoji od juče. Ono što postoji unazad sedam godina jesu talozi šute i kamenih blokova koji su ostali zbog izgradnje. To je moguće izmjestiti, ali kada i kako?“, rekao je Zubić.
Dodaje da je situacija dodatno pogoršana nakon što je drveće popadalo, a masivnost terena, uz djelovanje gravitacije, počela da vuče materijal niz padinu, što predstavlja ozbiljan rizik u slučaju jačih padavina.
„Sve to skupa, u slučaju većih padavina i pluvijalne erozije, može natrpati niz Curine njive pa sve do Bostarića, Ablakovine… Skupa s tim i pomjeriti zemljište i da bude klizište“, pojasnio je profesor.
Propusti se gomilaju godinama
Ističe da se u ovom slučaju ne suočavamo samo s jednim, već s dva problema:
„Imamo problem potencijalnog odrona, i problem klasičnog gravitacijskog klizišta koje se aktiviralo, a ono ne može da apsorbuje vodu – ni podzemnu, a posebno ne padavine. Nije ovdje posebno ni kiše puno palo.“
Profesor Zubić naglašava da se propusti gomilaju godinama i da se ništa nije uradilo kako bi se spriječile ovakve posljedice.
„Nisu se kopali kanali, nije se pravila drenaža, nije se razmišljalo o otklanjanju šute, nije se razmišljalo gdje se kuće prave. I onda dobijete jednu posljedicu. I onda dobijete jednu posljedicu za koju je najlakše optužiti kišu. Apsolutno je do ljudskog faktora“, zaključio je Zubić.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!