Od rastućih cijena i prirodnih katastrofa, do prijetnji ratom i političke nestabilnosti – ova godina je bila iskušenje za svakog građanina. Je li bilo vremena za život, ili smo samo preživljavali? Osvrnut ćemo se na sve što nas je oblikovalo u 2024. i pokušati odgovoriti na pitanje: "Jesmo li uopšte imali priliku živjeti?" Sociolog Vladimir Vasić i profesor Vedran Zubić sumirali su političke, ekonomske i društvene izazove s kojima smo se suočavali.
Svakodnevno svjedočimo prijetnjama, strahovima, raznim katastrofama, pa i rastućim cijenama. Plaše nas raznim čudima, dok neka i živimo. Vrijeme u kojem živimo je “loše i agresivno”, smatra profesor Zubić.
“Od politike do ekonomije, nismo svjesni u kakvom geopolitičkom stanju se nalazi svijet. UN je pred krajem bivstvovanja, sila Boga ne moli. Nismo prepoznali ni pad Berlinskog zida pa se nad nama to slomilo ‘89-e, tako i danas ne pratimo dešavanja. Prošle godine Njemački parlament obara budžet, svjesno ulazi u deflaciju, tjera banke na veće kamate, pokušava se izvući iz inflacije, mi rastemo s budžetom, ne možemo to da stignemo u ovoj uvoznoj inflaciji, i onda dolazi ideja Federalne Vlade o minimalnoj plati, to je nerealno u kakvom ekonomskom i političkom periodu živimo, nemamo ljude koji mogu potencijalno na to odgovoriti”, rekao je Zubić u kratkom osvrtu na političko-ekonomsku situaciju u zemlji.
“Jablanica – ubistvo s predumišljajem”
A onda se osvrnuo i na nedavnu katastrofu koja je pogodila našu zemlju, ostavljajući nesagledive posljedice.
“Tri su mjeseca nakon ubistva s predumišljajem u Jablanici, nije još niko priveden na informativni razgovor. U susjednoj Srbiji se nešto dešava, na šta će to izaći ne znam, ali mi se nismo pomakli sa mrtve tačke, kvazipolitičari ne dozvoljajvaju napredak, nas ubjeđuju da ćemo u EU, odgovorno tvrdim da EU neće postojati u trenutku kad mi uđemo. Ko god nešto zna o geopoiltici, zna da već sad ne postoji – to je skupina briselskih birokrata koji dobro žive”, mišljenja je Zubić.
Oslikavajući trenutnu ekonomsku situaciju u EU pominje primjer Njemačke koja je, kako naglašava, u velikim problemima.
“Nema radne snege, jeftinih energenata, resursa, pada autoindustrije, a nama se govori kako ćemo u neko blagostanje. U narednih pet godina hiljade Bosanaca i Hercegovaca će se vratiti u BiH”, zaključuje Zubić.
U sarkastičnom komentaru vladajuće strukture, Vasić se nadovezuje kazavši da “silne akademske titule koje imaju naši vlastodršci, izuzetan kadar i znanje” će nam donijeti spas.
“Ako nas nešto bude okrenulo u političkom smislu to će biti znanje i ovaj veseli narod koji se vraća iz Europe da vidi to požrtvovanje”, dodaje.
Hoće li nas spasiti sarkazam?
“Da sve shvatamo ozbiljno svi bili na odjelu u psihijatrijskoj bolnici. Šta da radimo nego da dajemo sarkazam, u njemu ima dosta ozbiljnosti”, odgovara.
Godinu na izmaku su obilježili brojni problemi, tragedije, ali i socioekonomske promjene – slučajevi femicida, uvođenje zakona o neradnoj nedjelji, pravilnik o zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima. Zubuć smatra da narod u BiH nije “politički stasao narod”, koji “nije svjestan države”.
“Kada podjele funkcije nemaju nikakvu ideju, kada rastale budžetski novac i podijele fnunckje– to nije država. Sjećam se prije nekoliko mjeseci premijer Kantona Sarajevo je rekao da za svaku uloženu marku u turizam se vraćaju četiri, volio bih da mi to objasni. Evo aerodrom koji smo subvencionirali ne radi dva mjeseca, ko je odgovoran za gubitke? To su vaše i moje pare, poreskh obveznika, ko je odgovoran kada se izdvaja za nesreće, a dođe nam firma iz Turske pa popravlja prugu. Nismo svjesni da država postoji da bi nas štitila i da one pare koje ulažemo u nju da su naše”, zaključuje.
U kontekstu izdvajanja sredstava kroz porezne obaveze, te iskorištavanje istih za dobrobit građana, osvrnuo se i na večerašnji doček Nove godine na otvorenom, dotičući se još jedne aktuelne teme – zagađenja zraka.
“Kod nas ljudi još uvijek misle da je neki načelnik ili ministar nešto napravio, on ne vozi svoje auto, nije svoj kruh platio svojom platom nego našim novcem. Da li je moguće nakon svega što se desilo, daju se silne pare za doček? Ali, nije zdravo večeras biti na ulici, žao mi je što to moram reći, nije zdravo s aspekta njihovog zdravlja. Pogledajte kvantitet PM čestica, organizirate doček usred grada koji je pun smoga i opet trošite budžetska sredstva”, upozorio je.
Uskoro opširnije u videu gostovanja.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!