Na izlaganje Senada Bratića reagovao je SNSD-ov šef poslaničkog kluba Igor Žunić podsjećajući na okolnosti pod kojima je data saglasnost za formiranje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine.
“Volio bih da odmah na početku razrješimo nešto, kada govorimo o saglasnosti koju je dala Narodna skupština 2004. onda treba da znamo da je to bila uslovna saglasnost i da je Narodna skupština tražila da se kroz zakon ugrade rješenja koja će institucionalno i suštinski sačuvati uticaj entiteta”, istakao je Žunić podsjećajući da je to podrazumijevalo “formiranje podsavjeta sa jasno definisanom ulogom i procedurom njegovog rada u odnosu na VSTS Bosne i Hercegovine – nije ispunjeno, da se tekst sporazuma prije formiranja uskladi sa terminologijom rada u odnosu na VSTS Bosne i Hercegovine – nije ispunjeno, da sjedište VSTS bude u Istočnom Sarajevu – nije ispunjeno”.
Žunić je citirao dio zaključaka koje je 2004. godine usvojila Narodna skupština Republike Srpske u kojima stoji “ukoliko suština ovih zaključaka ne bude sadržana u prijedlogu zakona, Narodna skupština će povući svoju saglasnost na ovaj sporazum”.
“U tome i jeste poenta ide se korektno, normalno, pokuša se napraviti neka vrsta dogovora, postave se neke stvari koje su tako prirodne i imaju utemeljenje u Ustavu, i onda Parlamentarna skupšitna, više joj ne pada na pamet, a normalno zato što bošnjačka strana ima dominantu većinu i ne dozvoljava da to dođe na dnevni red”, istakao je Žunić pozivajući bratića da se ne poziva na saglasnostu koju je dala Narodna skupština, jer je “ona bila uslovna”.
Glamočak: Bratiću riješite to kao zrele političke partije
Na govor Senada Bratića u plenardnoj sali Narodne skupštine Republike Srpske reagovao je i SDS-ov Nedeljko Glamočak. Istakao je kako “njegov govor i njegovo pozivanje treba biti usmjereno prema njemu”.
“Vi kolega Bratiću kažete nije vam jasno zašto se sve nije pokušalo riješiti na niovu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Pa Parlamentarnu skupštinu kolega Bratiću držite vi i SNSD, što niste pokušali, mi vam nismo branili”, rekao je Glamočak osvrćući se i na Bratićev poziv OHR-u da reaguje.
“Prijetite na neki način i bezbjednošću pozivate visokog predstavnika da interveniše, pa pozovite koalicionog partnera SNSD. Recite da je ovo opasno za bezbjednost, da ne treba ovakvu politiku više da vodite i riješite to kao zrele političke partije”, predložio je Glamočak.
“Spominjete i status državne imovine oko koje takođe i jedni i drugi pravite problem. Od 2004. do 2018. ste imenovali četvrtu Komisiju za državnu imovinu koja evo, 2022. je, nije ništa uradila”, rekao je Glamočak obraćajući se potom SNSD-ovom Igoru Žuniću.
“Vi ste neki dan bojkotovali zasjedanje Parlamentaarne skupštine Bosne i Hercegovine. Poslanici SNSD nisu ušli do posljenje tačke kad je trebalo glasati o parama. Mene ne iznenađuje SNSD, to je dobar potez SNSD, ali me iznenađuje SDA da to sve prihvati. Čitavu prethodnu raspravu kritikuju SNSD, napadaju Republiku Srpsku, enitet, prijete svime i svačim i onda, kad dođe zadnja tačka, kako ćemo da dobijemo pare Evropske unije, kako da ih podijelimo, onda sjednu i dgovore za pet minuta”, rekao je Bratić.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!