Sutra (19. jula) u Bosni i Hercegovini se gasi crveni meteoalarm. Tada će on u pojedinim dijelovima BiH biti zamijenjen narandžastim ili žutim upozorenjem, što znači da će temperature tek blago pasti i da stanovništvo mora ostati u pripravnosti. Stanovništvo treba ostati u pripravnosti i zbog još jedne nepogode koja bi trebala uslijediti od srijede uveče. "Čeka nas jako teško vrijeme", upozorio je meteorolog Bakir Krajinović u programu N1.
Već danima u Bosni i Hercegovini, kao i u ostatku južne Evrope traju nesnosne vrućine. Rekordi u BiH, ipak, nisu oboreni. Tako, primjerice, nedavno izmjereni 41 stepen celzijusevih u Mostaru još je daleko od onih 46 stepeni izmjerenih 1901. godine.
No, negativna posljedica ovoga toplinskog vala su i tropske noći, kada minimalna temperatura ne spada ispod 20 stepeni pa mnogi ne predahnu ni tada.
Ipak, Krajinović naglašava kako u srijedu u večernjim satima stiže promjena u vidu osvježenja, odnosno kiše, koja bi na sjeveru BiH mogla biti praćena i ozbiljnim gradom.
“Iz jedne ekstremne nepogode, morat ćemo obratiti pažnju na nepogodu u vidu velikih i jakih pljuskova, ponegdje praćenih grmljavinom i gradom, posebno na sjeveru i istoku zemlje, a kiša se očekuje i u centralnim predjelima. Četvrtak, petak i vikend moramo biti spremni na poneki pljusak. I tada uslovi neće biti idealni – vrijeme će biti izuzetno teško. Vlažnost u zraku će biti ekstremna”, upozorio je.
Početkom iduće sedmice vraćamo se na stabilno i izuzetno toplo vrijeme, tokom kojeg se ne smije zaboravljati na upozorenja nadležnih – jer izmjerene temperature važe za ‘debelu hladovinu’.
“Ubjeđen sam da je u Mostaru jučer bilo 50 ili više stepeni, na otvorenom hercegovačkom kamenu. To su izuzetno opasne temperature po život ljudi”, podcrtao je Krajinović.
Temperature i za juli i za august u BiH će biti iznadprosječne.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad