Naučite kako pravilno unositi vodu i otkloniti uobičajene zablude koje prate ovu svakodnevnu naviku.
U današnjem svijetu punom različitih opcija i informacija, važno je znati kako se brinuti o svom tijelu na pravi način. Bez obzira na to koliko vode pijete svakodnevno, postoji mnogo suptilnih aspekata koje možda niste uzeli u obzir. Kroz ovih deset koraka, otkrijte kako unaprijediti svoje navike pijenja vode i osigurati da vaše tijelo dobije ono što mu treba za zdravlje i vitalnost.
Koristite boce s BPA
BPA je skraćenica za hemijsku supstancu bisfenol A. Koristi se za proizvodnju različitih proizvoda, uključujući i boce za vodu. Međutim, istraživanja pokazuju da se BPA može prenijeti na hranu i piće. Postoji i zabrinutost da prevelika izloženost može dovesti do defekata pri rođenju. Potrebna su dodatna istraživanja, ali stručnjaci smatraju da ova hemikalija može također imati ulogu u nekim zdravstvenim stanjima. To uključuje visok krvni pritisak, hormonalnu neravnotežu, dijabetes tipa 2 i kardiovaskularne bolesti. Odaberite boce za vodu koje su označene kao bez BPA ili napravljene od stakla ili nehrđajućeg čelika, piše WebMD.
Vjerujete u mit o hladnoj vodi
Hladna voda ne sužava krvne sudove, niti otežava probavu hrane. To je jedan jednostavan način da se rashladite i hidrirate kada vam je vruće. Ako ste prehlađeni, topla voda će pomoći razrjeđivanju sluzi, ali to je otprilike sve.
Dodajete narezano voće ili povrće
To može učiniti vašu vodu ukusnijom i osvježavajućom. Ali ako niste oprezni, može je također inficirati hranom-prenosivim bolestima poput salmonela i E. coli bakterija. To je zato što kada korica nije čista, rezanje u meso prenosi bakterije. Voće i povrće narezano na istoj dasci koja se koristila za rezanje sirovog mesa također može dovesti do bolesti. Isto tako, proizvodi koji nisu pohranjeni na odgovarajućoj temperaturi mogu izazvati ove bolesti. Obavezno operite ili trljajte voće i povrće pod tekućom vodom.
Ne pijete vodu sa alkoholnim pićima
Alkoholna pića djeluju kao diuretici, što znači da potiču tijelo da proizvodi više urina. Često mokrenje može dovesti do dehidracije. Kako biste to izbjegli, uskladite pića jedan prema jedan: to znači jedna čaša vode za svaku šoljicu kafe ili alkoholnog pića.
Ne popijete cijelu čašu sa tabletama
Nemojte samo popiti dovoljno da tablete progutate. Vitamine i lijekove iskoristite kao priliku za hidrataciju. Pijenje pune čaše vode također pomaže da se lijekovi ne zaglave u jednjaku i ne izazovu nadraženost. Također pomaže tijelu da bolje apsorbira vitamine topljive u vodi.
Dodajete bilo šta vještačko u vodu
Povremeno je to u redu, ali ne preporučuje se raditi to svakodnevno. Istraživanja sugeriraju da vještački ukusi i zaslađivači mogu povećati rizik od dijabetesa tipa 2 i raka. Također mogu izazvati češći osjećaj gladi. Pokušajte izbjegavati sve što sadrži šećer, kukuruzni sirup visokog fruktoznog sadržaja, aspartam ili sukralozu. Koristite limun, limetu, mentu, bilje ili krastavce umjesto toga. Ali ne zaboravite ih prvo oprati.
Ne pijete vodu kada ste umorni
Osjećate umor i ne znate zašto? To može biti znak dehidracije. Ne morate biti bolesni ili se jako fizički naprezati da biste dehidrirali. Svaki dan gubite vodu kroz osnovne funkcije tijela kao što su disanje i pražnjenje.
Ne posvećujete dovoljno vremena pijenju vode
Nekoliko čaša vode je u redu, ali nemojte se odmah nakon buđenja napijati. Nema dokaza da to pokreće vaš metabolizam. Također, ne želite puno piti prije spavanja i cijelu noć provesti u kupaonici. To narušava san. Umjesto toga, polako pijuckajte tokom dana. Stručnjaci preporučuju ne više od 1 litre vode na sat.
Pijete vodu iz rijeke ili potoka
Prirodni izvori vode mogu izgledati bistro i čisto, ali mnoge stvari mogu ih zagađivati. To uključuje otrovne biljke, urin i izmet životinja te ilegalno ispuštanje hemikalija. Prirodnu vodu tretirajte tabletama za filtraciju ili vodenim filterima prije konzumiranja.
Ne pijete dovoljno vode
Vaše tijelo je većinom voda i koristi je na mnogo načina. Pomaže probavi i može olakšati zatvor ili probleme sa stolicom. Također izlučuje toksine, sprečava nastanak bubrežnih kamenaca i hidrira kožu. Preporučena minimalna dnevna količina je 11,5 čaša za žene i 15,5 čaša za muškarce.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!